Oprava obecního vodovodu v Býkovicích za více než dva a půl milionu korun. Stavba vodojemu v Žernovníku, mokřad v Zemanově Žlebu či úprava malé vodní nádrže Josefov. To je stručný výčet nejvýznamnějších akcí, kterým dalo před časem zelenou oddělení vodního hospodářství odboru životního prostředí blanenské radnice. „Další větší stavbou, kterou jsme povolili, je vodovod v obci Dlouhá Lhota,“ řekla Jiřina Batelková z blanenského oddělení vodního hospodářství. Úředníci odboru schválili v blanenském správním obvodu také stavbu osmadvaceti studní.

Místo oceli plast

Vodovodní potrubí v polovině obce letos vymění v Býkovicích. Staré ocelové trubky nahradí plastové. „Vodovod byl v havarijním stavu. Museli jsme řešit spoustu poruch. Teď potrubí vyměníme v části obce směrem k družstvu. Už máme vybranou firmu a jen čekáme, až se umoudří počasí, aby mohla začít pracovat,“ řekl starosta Býkovic Libor Hladil s tím, že nový vodovod má být hotový do konce července. Téměř polovinu peněz na stavbu získali Býkovičtí z dotací.

V Žernovníku zase nutně potřebují nový vodojem. Původní na padesát kubíků už totiž nestačí. Hlavně v létě. „Potřebujeme postavit vodojem na sto kubíků vody a připojit ho na obecní vodovod. Vypsali jsme výběrové řízení. Čekáme, zda se nám letos podaří sehnat nějaké dotace. Jestli ne, tak ho budeme muset postavit z peněz z obecního rozpočtu. Už ho totiž nutně potřebujeme. Je to investice v řádech několika milionů,“ řekl starosta Žernovníka Josef Zvěřina s tím, že se záměrem nového vodojemu souvisí i stavba nové rozhledny nad Žernovníkem.

Tu chtějí Žernovničtí postavit právě na místě starého vodojemu z konce šedesátých let. Na projekt rozhledny získal Žernovník loni dotaci z evropských fondů ve výši dvou milionů a šesti set tisíc korun. Za tyto peníze nechá obec nejen postavit rozhlednu, ale ve spolupráci s okolními obcemi také propojí regionální cyklotrasy.

Odbahní rybník

Povolení získaly i stavby na ochranu životního prostředí. Mokřad v Zemanově Žlebu nebo úprava malé vodní nádrže v Josefově poblíž Adamova – obě v režii Školního lesního podniku Křtiny. V Josefově je podle Jiřího Šilhánka ze školního podniku potřeba rybníček odbahnit a opravit hráz. To vše za zhruba milion čtyři sta tisíc korun. „Rybník chceme odbahnit letos, zda však dostaneme dotace z evropských fondů, ještě nevíme. Zjistíme to až v průběhu března,“ dodal Šilhánek s tím, že dotace mají pokrýt devadesát procent nákladů.

Prokoukne i rybníček v Doubravici nad Svitavou na potoce Nešůrka. Vedení obce nechalo zpracovat projekt na úpravu hráze a břehů rybníka. „O rybník má zájem skupina lidí, která v něm chce chovat ryby. Opravu hráze a břehů si zaplatí sami a o rybníček se budou starat. Je docela zarostlý a neudržovaný. Hodláme jim ho pronajmout na delší dobu. Myslím, že do léta bychom se měli domluvit a podepsat nájemní smlouvu,“ upřesnil starosta Doubravice Pavel Král. Podle něj projekt počítá s úpravami za zhruba půl milionu korun.