Od minulého týdne se dá na stránkách makro.cz hlasovat o nejlepších projektech. Grant obdrží ty, které získají nejvyšší počet hlasů. Lidé si tak sami můžou zvolit, kam peníze poputují a kde stromy porostou. Cílem akce je zároveň motivovat k odběru elektronických letáků, které nezatěžují přírodu. „Za každého zákazníka nově odebírajícího elektronickou verzi letáků věnovala naše společnost Nadaci Partnerství dvacet korun. Návštěvníci webu mohou nyní jednoduchým kliknutím rozhodnout, mezi které podzimní výsadby se nashromážděných sto šedesát tisíc korun rozdělí. Hlasovat je možné do třetího srpna," vysvětlila Romana Nýdrle ze společnosti Makro.

Obec Chrudichromy žádá o zhruba třicet tisíc korun na výsadbu dvaašedesáti dřevin. „V naší obci chybí ovocné stromy, protože jsme řadu přestárlých museli nechat odstranit. Chtěli bychom proto společně s obyvateli vysázet nové a oživit tak zeleň v naší vesnici. Díky zapojení místních lidé ke stromům získají bližší vztah. Uděláme tak něco pro naše potomky a pro zlepšení životního prostředí. A za pár let budeme moci plody naší práce také ochutnat," uvedl starosta Pavel Holub.

Obec Býkovice chce stromy využít zejména jako učební pomůcku pro děti. „Stromy chceme vysadit na dvou místech. Poblíž nového sportovně-oddychového areálu a hlavně za budovou mateřské školy. Tam by se velmi hodily ovocné stromy, aby se s nimi mohly děti blíže seznámit, sledovat na nich roční období a ochutnat jejich plody. Žádáme proto o zhruba třináct tisíc korun na jednadvacet dřevin," řekla Zuzana Krejčí z Býkovického spolku.

Iniciativa Stromy místo letáků existuje už šestým rokem. Za tu dobu se podařilo vysadit přes tisíc stromů a téměř dvě stě keřů.

DOMINIK ABSOLON