Ve Vilémovicích už svůj nápad vybudovat domov pro důchodce zanesli do územního plánu. „Chtěli bychom postavit podporované bydlení pro staré lidi, přesněji dům se šesti byty. Změnou územního plánu jsme proto již vytipovali lokalitu, a to na bývalém hokejovém hřišti,“ sdělil vilémovický starosta František Kala. Ten doplnil, že už vloni podali na ministerstvo pro místní rozvoj žádost o dotaci. „Postoupili jsme do dalšího kola, což je dobré znamení, takže nyní chystáme výběr dodavatele a rozjednáváme stavební povolení. Jestli ale dotaci opravdu získáme, zjistíme nejspíš až v létě,“ řekl starosta s tím, že do stavby se pustí jen v případě, že peníze z ministerstva dostanou.

„Jsme malá obec a stavba by měla stát kolem šesti miliónů korun, z dotace bychom dostali sedmdesát procent. Pouze z obecního rozpočtu by to nešlo,“ vysvětlil Kala a doplnil, že v případě získání peněz vyroste bytový dům v obci už v letošním roce. Byty by podle starosty byly určeny zejména pro staré lidi z Vilémovic. „Už jsme si dělali mezi místními průzkum a sešlo se nám třináct zájemců,“ dodal starosta.

Místo pro budoucí bydlení pro důchodce už vytipovali také zastupitelé ve Zbraslavci. „V roce 2008 jsme koupili bývalou hrnčířskou usedlost, kterou bychom rádi přebudovali na pět šest menších bytů. Ty by byly nejen pro naše starší spoluobčany, ale i pro mladé lidi. Chtěli bychom, aby tento dům byl na způsob penzionu, ve kterém by byla možnost různých služeb, jako například stravování, praní prádla, případně lékařská péče,“ uvedl starosta Zbraslavce Milan Vaněrka. Projekt je podle starosty teprve na začátku. „Nyní budeme zpracovávat studii a na jejím základě se rozhodneme,“ nastínil Vaněrka.

O staré spoluobčany se v budoucnu chtějí postarat také v Rudici. „Byli jsme se inspirovat ve Sloupě, kde postavili sedm bytů pro důchodce, a rádi bychom něco podobného postavili u nás. Uvědomujeme si, že starých lidí v obci bude přibývat a chceme, aby zůstali v Rudici,“ sdělil starosta Roman Šebela. Podle něj v současné době rudičtí zastupitelé přemýšlejí, kde by bytový dům stál. „Bavíme se o více návrzích, dům by mohl být například v blízkosti obecního úřadu,“ upřesnil Šebela.

Rovněž v sousední obci, v Olomučanech, uvažují zastupitelé o bydlení pro důchodce. Jak uvedl olomučanský starosta Jiří Baštář, dům by vznikl v místě bývalé hájenky, kterou před dvěma roky koupila obec od Školního lesního podniku Křtiny. „Hned ale na vše nejsou peníze, takže v letošním roce jsme nechali udělat studii a na základě ní se pak rozhodneme, jak budeme pokračovat dál,“ sdělil Baštář.