Dav studentů vchází do blanenského Dělnického domu. Po stranách v sále vidí rozmístěné stánky středních škol a učitele, kteří se snaží tápající žáky zaujmout. „Jsem poprvé na podobné burze. Je to zajímavé,“ stydlivě povídá deváťák blanenské školy Dvorská Erik. Jeho kamarádi přikyvují. Kromě obyčejných infostánků v sále vidí i gumovou Andulu, vycpané sovy a na pódiu módní přehlídku.

Na páteční burzu dorazili zástupci z osmadvaceti středních škol z Blanenska, ale i ze sousedních okresů. „Cílem je, aby střední školy studenty a jejich rodiče zaujaly a návštěvníkům se dostaly odpovědi na všechno, co potřebují,“ uvádí Lea Stejskalová z Kulturního střediska města Blanska, které blanenské obchodní akademii pomáhá s organizací burzy.

Studenti v sále však na otázky moc nejsou. „Podívají se, ale nejdou do hloubky. Nejčastěji si vezmou leták a míří k dalšímu stánku,“ přibližuje učitelka Vyšší odborné školy ekonomické a zdravotnické a Střední školy v Boskovicích Květoslava Langrová. Když už se na chvíli zastaví, nejčastěji je zajímá budoucí uplatnění nebo podoba vyučovaných předmětů. „Studenti se ptají i na počítačovou techniku, kterou máme ve škole,“ říká Jitka Blažková ze Střední odborné školy a učiliště v Blansku.

Například Martinu Pešovou s dcerou Veronikou zajímá hlavně výuka cizích jazyků. „Ještě vůbec nemáme představu, co dál. Snad nám s tím tato burza pomůže,“ míní Pešová, jejíž dcera navštěvuje základní školu v Boskovicích.

Obě se chystají i na burzu do Boskovic, která se koná příští týden. Stejně jako další deváťáci a jejich rodiče doufají, že jim burzy pomůžou s výběrem dalšího studia.

Menší zájem

A školy jim vycházejí vstříc. „Objíždíme všechny burzy v okolí. Kromě této a boskovické budeme mít stánek i na burze ve Svitavách, v Brně, ve Znojmě i ve Vyškově,“ potvrzuje Blažková. V sousedních regionech je podle učitelů o burzy zájem větší. „Například ve Svitavách tradičně chodí více lidí. V Blansku je to obecně vždycky slabší,“ říká Bohuslav Kalas, který učí na Střední odborné škole a učilišti André Citroëna v Boskovicích. V tomto infostánku nabízí kromě letáků k vyzkoušení i trenažér nebo čtyřkolku.

Malý zájem je jedním z důvodů, proč se blanenské školy čím dál častěji míří ukazovat na burzy jinam. „Školy z regionu jsou tu už známé, na rozdíl od těch z větší dálky. Proto se nepotřebují v našem regionu tolik prezentovat jako brněnské školy,“ vysvětluje Stejskalová. Například jedovnická průmyslovka hledá budoucí studenty na Svitavsku a Poličsku. „Tam průmyslovek moc není, proto chceme zlákat tamní žáky, aby studovali v naší škole,“ vysvětluje učitel Josef Matuška.

Módní přehlídka

Burza středních škol se v Blansku konala už pojedenácté. Letošní ročník obohatila i módní přehlídka. „Kvůli optimalizaci škol u nás zrušili obor design oděvů a marketing. Proto jsme na něj chtěli ještě upozornit malou módní přehlídkou,“ dodává učitelka Langrová.

ŽANETA ONDROUŠKOVÁ