Schvalovat rozpočet, investovat do rozvoje obce nebo prodávat její majetek. To je jen částečný výčet omezených pravomocí zastupitelstva v Bukovince. Začátkem července se totiž vzdali svého mandátu tři jeho zastupitelé a celkový počet členů tak klesl pod pět, což zákon nedovoluje.
K hlasovacím urnám se obyvatelé pravděpodobně vydají nejdříve v druhé polovině listopadu. Podle některých k nim však vůbec nemuselo dojít. „Nejen já jsem z nastalé situace rozčarovaný. Ti lidé byli demokraticky zvoleni, proto nechápu, proč se svých mandátů vzdali,“ divil se tamní podnikatel Luboš Šenk.
Nejvýše postaveným členem zastupitelstva se prozatím stal lidovecký místostarosta Pavel Tichý, který podal návrh na nové volby. „Teď je vše v pravomoci ministra vnitra. Ten by měl do tří týdnů rozhodnout,“ řekl ředitel Krajského úřadu Jihomoravského kraje Jiří Crha. „Nejkratší doba, kdy se volby můžou uskutečnit, je devadesát dnů od ministrova rozhodnutí,“ dodal.
Téměř na čtyři měsíce má tak zastupitelstvo v Bukovince omezenou činnost. „Zákon v takovém případě zakazuje přijímat usnesení, jako je třeba schvalování rozpočtu. To ale není vůbec problém, ten už byl totiž schválený dříve,“ sdělil Tichý. Zastupitelé však nemohou schvalovat projekty na rozvoj obce nebo nakládat s majetkem. „Částečně se chod obce pozastaví. O dotace žádat mohou, ale vzniká problém ve vztahu k vlastnímu rozpočtu. Spolufinancování projektů jim v tuto chvíli zákon zakazuje,“ vysvětlil Crha.
Podle Tichého to ale pro Bukovinku neznamená výraznější komplikace. „Momentálně financujeme v podstatě jen rekonstrukci hasičské zbrojnice. To jsme schválili ještě před odstoupením některých členů. Chod obce není v žádném případě ohrožen,“ je si jistý Tichý.
Lidé v obci zatím vůbec netuší, komu budou moci dát v nových volbách svůj hlas. „Po tom, co se stalo, bych v tuto chvíli do dalších voleb určitě nešel,“ řekl dnes již bývalý starosta Milan Weiter. „Já na nové kandidátce nejspíš budu. Nejen mým cílem totiž je, aby se Bukovinka v horizontu pěti let stala jednou z nejupravenějších obcí v blanenském regionu,“ sdělil místostarostaTichý.