Předevčírem schválili, že u vybraných oborů budou žákům vyplácet prospěchové stipendium od jednoho a půl tisíce do dvou a půl tisíce korun za jedno pololetí.

S vyplácením stipendií chce kraj začít už ve druhém pololetí tohoto školního roku. „Dlouho proklamovaná podpora učebních oborů dostala nyní konkrétní podobu. Jsme přesvědčeni, že to může být jeden z pobídkových faktorů při rozhodování o tom, na kterou školu podat přihlášku. Obory, které budou stipendijní politikou kraje podpořeny, jsme vybírali po konzultaci s úřady práce,“ uvedl hejtman Michal Hašek. Podle něj současný školní rok bude testovacím obdobím, během něhož se prokáže, nakolik mohou prospěchová stipendia podpořit zájem o jednotlivé učební obory.

Kraj na podporu oborů vyučovaných v šestnácti školách v kraji uvolní asi šest milionů korun ročně. Na stipendia se mohou těšit budoucí nástrojaři, klempíři, elektrikáři se zaměřením na silnoproud, pekaři, řezníci-uzenáři, čalouníci, mechanici plynových zařízení, kominíci, malíři-lakýrníci, podlaháři, sklenáři, tesaři, zedníci a obkladači.

Podporované obory nabízejí tři školy na Blanensku. Na Masarykově škole práce v Letovicích mimo jiné vzdělávají budoucí zedníky. „Rozhodnutí krajských radních vítám. Určitě to může pomoct motivovat žáky, aby se na tento obor přihlásili, navržené stipendium je docela slušná částka. Je dobře, že zřizovatel začíná podporovat obory, kam se hlásí málo žáků a přitom jsou potřebné,“ uvedla ředitelka školy Sylvie Ducháčková. Podle ní v posledních třech letech vždy otevřeli skupinu zedníků, ale pět let před tím tento obor kvůli malému zájmu neotvírali vůbec. Budoucí zedníky podporuje škola už teď – platí jim pracovní oděv i obuv a také dopravu na odborný výcvik. Před uzavřením přihlášek na střední školy, které je možné podávat do poloviny března, chystá letovická škola ještě jeden den otevřených dveří. „Ty, kteří přijdou, samozřejmě s novinkou prospěchového stipendia seznámíme. Dáme to také vědět základním školám,“ dodala Ducháčková.

Prospěchová stipendia mohou v nadcházejícím pololetí získat také žáci oborů elektrikář-silnoproud a nástrojař vyučovaných na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti v Blansku. „Žáci to určitě uvítají,“ míní ředitel školy Pavel Čípek. Podle něj je ze strany zaměstnavatelů o tyto absolventy velký zájem. „Naši žáci dostávají i odměny za zakázky, na kterých pracují ve škole, nebo za práci při odborné praxi v různých firmách,“ doplnil Čípek. Mezi vybranými školami je na Blanensku ještě Střední škola uměleckoprůmyslová a technická ve Velkých Opatovicích.

Podle mluvčího Jihomoravského kraje Jana Chmelíčka kraj v nejbližších dnech zveřejní metodiku, jak přesně stipendia využívat. „Já bych stipendiem odměnil spolehlivost a solidnost žáka, který má minimum absencí. A co se týče známek, zohlednil bych hlavně odborný výcvik,“ uvedl ředitel Čípek.

Krajští radní plánují, že za pololetí budou učni v prvním ročníku dostávat stipendium jeden a půl tisíce korun, ve druhém dva tisíce a ve třetím ročníku dva a půl tisíce korun.