Místní akční skupina Partnerství venkova, zástupci některých zemědělských podniků z Letovicka a vedení města Letovice jednali minulý týden právě o využití biomasy, například pro vytápění některých budov v Letovicích. Přizvali i náměstka ministra zemědělství Karla Turečka, který jim měl poradit, kde sehnat peníze na uskutečnění projektu.
„Biomasa je zemědělská produkce, například sláma, tráva či dřevo. Může se dále využít dvěma způsoby pro výrobu energie. Jednak na teplo a jednak pro výrobu elektrické energie. My jsme se zatím zaměřili na cestu výrobu tepla, a to pro sídliště a domov důchodců v Letovicích, ovšem jen tehdy, pokud to bude levnější než vytápění plynem,“ nastínil předseda místní akční skupiny Stanislav Kamba.
Plány využití biomasy jsou zatím jen v plenkách. Sice již existuje studie proveditelnosti, nyní je ale potřeba sehnat peníze a zpracovat projekt.
„Přislíbil jsem metodickou pomoc ministerstva zemědělství při výběru technologie, aby se zajistilo co nejlepší využití biomasy. Navrhnul jsem také tipy na podporu ze strukturálních fondů Evropské unie,“ uvedl náměstek ministra zemědělství Karel Tureček, který je na ministerstvu zodpovědný za vědu a výzkum.
Podle něj je cesta využití biomasy výborná. „Dochází tu k propojení samosprávy města s podnikatelskými subjekty a se zemědělskou prvovýrobou. Jsem přesvědčen, že tohle je cesta do budoucnosti,“ dodal Tureček.
Řediteli firmy Ledeko Vladimíru Dražilovi se využití biomasy líbí. „Byl jsem nadšen při návštěvě zemědělského družstva Fryšták na Zlínsku, kde už právě pěstují šťovík jako energetickou plodinu a zpracovávají slámu do takzvaných pelet, které se používají na vytápění,“ vysvětlil s tím, že zpracování biomasy je také jedním ze způsobů, jak rozvíjet zaměstnanost v upadající zemědělské výrobě.
Využití biomasy pro vytápění vítá jak ředitel Domova důchodců v Letovicích Ivo Kubín, tak místostarosta Letovic Bohuslav Kuda. „Zajistila by se tak kulturnost krajiny, pole by neležela ladem. Je ale nutné v této souvislosti zvážit ještě mnoho věcí,“ sdělil Kuda.