Rybáři jsou v tipování cen zatím opatrní. „Já se do žádných odhadů zatím pouštět nebudu. Je možné, že kapři podraží. Do podzimu je ale ještě daleko. Klíčové budou podzimní výlovy. Tržní ryby na vánoční prodej zatím máme podle plánu. Větší úhyn jsme neřešili,“ uvedl ředitel společnosti Rybníkářství Pohořelice Roman Osička.

Firma hospodaří na přibližně čtrnácti stech hektarech vodní plochy po celé jižní Moravě. „Větší potíže máme ovšem v rybnících, kde chováme plůdek. Tam není dostatek vody a je to znát. Plůdku je o poznání méně. Pokud bude příští rok stejný, může to v tříletém až čtyřletém cyklu chovu kapra znamenat problém,“ dodal Osička.

KAPŘI BUDOU MENŠÍ
Na Znojemsku společnost chová ryby v okolí Jaroslavic. „Rybníky s přítoky jsou na tom pořád ještě celkem dobře. V ostatních je ale tak o třetinu méně vody a je daleko teplejší. Někde proto musíme omezit krmení. Ryby budou menší,“ řekl za tamní chov Martin Kozlík. Z okolních rybníků vyloví asi čtyři sta tun ryb ročně.

Rybářství Hodonín už letos přišlo přibližně o sto tun ryb, které po poklesu hladiny uhynuly v rybníku Nesyt na Břeclavsku. Většina z nich byli kapři. Odhad škody byl přes pět milionů korun. „V současnosti se u nás cena za kilogram kapra pohybuje mezi pětaosmdesáti a devadesáti korunami. Zřejmě na podzim podražíme o několik korun, ještě to ale nemáme zkalkulované. Je to dohad. Uvidíme po podzimních výlovech,“ uvedl obchodní náměstek Jiří Janoštík.

Poznamenal, že další vývoj se dá zatím těžko odhadovat. „Během měsíce a půl se může ještě všechno změnit k horšímu, pokud bude sucho trvat dál. Můžou přijít i bouřky, po kterých klesnou sinice ke dnu a ryby se také mohou začít dusit,“ poznamenal.

Zatím bez problémů jsou rybáři v Jedovnicích na Blanensku. Podle jejich šéfa Josefa Kocmana je na čtyřicetihektarovém rybníku Olšovec asi o třicet centimetrů nižší hladina oproti běžnému stavu. „Problémy nemáme. Jestli kapry zdražíme? To záleží na velkých hráčích na domácím trhu,“ řekl.

Řadě lidí případné zdražení ryb nevadí. „Kapra si koupím, i když bude za víc peněz. K svátkům patří. Bez něj by to pro mě nebyly ty správné Vánoce,“ tvrdí například Lucie Dračková.

Úhyn ryb v Nesytu
V rybníku Nesyt na Břeclavsku uhynulo společnosti Rybářství Hodonín po poklesu hladiny nedávno přibližně sto tun ryb. Většina z nich byli kapři. Odhad škody je přes pět milionů korun. „Úhyn ryb v Nesytu ustojíme. Ryby pro český a slovenský trh máme, ale budeme muset omezit vývoz do zahraničí,“ uvedl obchodní náměstek Jiří Janoštík. Rybník Nesyt je největší v Jihomoravském kraji a sedmý v republice. Má rozlohu přibližně tři sta hektarů.