Jízda ulicemi města na lodích, zaplavené sklepy a zahrady. Podobné obrázky mají ještě v živé paměti lidé z Letovic. Něco takového by už ale v budoucnu zažívat neměli. V květnu tam totiž odstartují stavby protipovodňových opatření za pětačtyřicet milionů korun. Po jejich dokončení koryto řeky Svitavy udrží i stoletou vodu.

Řeku Svitavu protipovodňová opatření usměrní přes celé město. Tvrdí to Jana Kučerová, mluvčí Povodí Moravy, které stavbu zajišťuje. „Zvýšíme kapacitu koryta řeky v délce víc jak dva kilometry. Protipovodňová opatření povedou od jezu u Tylexu po sportovní areál při levém břehu toku,“ nastínila Kučerová s tím, že dělníci upraví břehy, postaví opěrné zídky a navýší stávající hráz.

„V místě, kde se spojuje potok Křetínka s řekou Svitavou, opravíme jedno stavidlo a další postavíme. Stavidla pak zajistí, aby nedocházelo ke zpětnému vzdutí vody,“ pokračovala Kučerová. Právě toto místo je totiž kritické. V minulosti se velká voda vrátila zpět do potoka, vylila se na břehy a napáchala obrovské škody.

Usměrněná by měla být Svitava do konce tohoto roku. „Letovice tak budou chráněné před stoletou vodou,“ upřesnila Kučerová. Stavby si podle ní vyžádají pětačtyřicet milionů korun. Většinu těchto peněz zaplatí státní dotace. „Dva miliony korun doplatí Povodí Moravy,“ dodala Kučerová.

Podle starosty města Radka Procházky se měli dělníci pustit do práce už v březnu. „Došlo ke zpoždění. Nyní řešíme problém, kudy se mají těžké stroje s materiálem dostat k řece. Některá místa tam jsou příliš úzká,“ sdělil Procházka s tím, že práce odstartují v květnu.

Kvůli úpravám budou muset řidiči v centru města počítat s různými omezeními. „Ke změnám v dopravě dojde zejména kolem radnice. Některé práce totiž zasáhnou i náměstí. V plánu je třeba stavba sestupu k vodě mezi lávkou a mostem,“ sdělil Procházka a upozornil, že na protipovodňová opatření navážou Letovičtí dlouho plánovanou rekonstrukcí náměstí.

Nějakou dobu trvající nepohodlí však vyváží to, že lidé budou moct klidněji spát, i když začne více pršet. Perné chvilky v zatopené části města prožila třeba Drahoslava Královcová mladší. „Při posledních záplavách jsme měli vyplavené sklepy, kompletně i zahradu. Dokonce jsme jezdili po Letovicích na lodi,“ zavzpomínala studentka. Následky záplav odstraňovali její rodiče dlouho. Museli dokonce vyměňovat podlahy v domě. „Protipovodňová opatření jsou potřeba, člověk nikdy neví,“ je ráda Královcová.

Rozvodněná řeka zaměstnala v minulosti také pracovníky letovického podniku Tylex. Stavěli hráze z pytlů s pískem, aby se voda nedostala do budov. „Řeka je na úrovni našeho terénu. Máme tu stavidlo, které se při větší vodě zvedne a hladina vody se tak sníží. Jednou ale voda zaplavila pravou stranu areálu. Tam se nacházely sklady, kotelna a autodoprava. Bylo tam dvacet centimetrů vody,“ vzpomněl Lubomír Minář z Tylexu. Ten doufá, že plánované úpravy zajistí, aby se už podobná situace neopakovala.