Nádrž plnou vody nemají klepačovští hasiči už víc jak dvacet let. „Potřebujeme ji. Z vodovodu totiž moc vody nevyteče a podzemní nádrže pocházejí z doby první republiky a když je sucho, voda se z nich vytratí. Musíme se tedy spolehnout na profesionály z Blanska, že přijedou do pěti minut,“ popsal velitel klepačovských hasičů Petr Trojan.

Podle něj si dobrovolníci s větším požárem těžko poradí. „Drobné požáry jako hořící koš nebo kuchyňskou linku jsme zatím spláchli hasícími přístroji,“ dodal.

I v Klepačově však může začít hořet pořádně. Některé případy pamatuje třeba Vladimír Vaněk, který v obci přidružené k Blansku bydlí. „Hořelo tu třeba auto v garáži a jednou málem chytl od ohně celý dům. Požár tehdy vznikl na prodlužováku, kterým bylo připojeno víc spotřebičů k jediné zásuvce. Naštěstí si kouře všimla sousedka a zavolala hasiče. Blanenští přijeli okamžitě a s plnou výbavou,“ vzpomněl si Vaněk. V ohrožení se být necítí. Domácí hasiče však považuje spíše za folklor.

Oprava silnice

O požární nádrž zřejmě přijdou Lažánečtí. Ta zanikne s opravou silnice. „Bez zásob být nemůžeme. Pokud ale využijeme vodní hydrant, bude to plus. Na vodu se napojíme okamžitě a navíc bychom se nemuseli starat o požární nádrž,“ míní starosta tamních hasičů Jaroslav Černoch.

Podle něj moc často lažánečtí hasiči do akce nemíří. Přesto pár nebezpečných případů na kontě mají. „Asi před pěti lety zde vybouchl v jednom z rodinných domů plynový kotel,“ dodal Černoch.

Pokud dojde ke zrušení nádrže, vedení města vodu pro hasiče zajistí. Tvrdí to starosta Lubomír Toufar. „Tuto záležitost musíme řešit, aby nenastaly problémy. Uvažujeme také o zrušení požární nádrže v Těchově, která je v havarijním stavu a kameny z ní padají na soukromé pozemky. Nyní ji ale zasypat nemůžeme, protože tam dosud nevede potrubí z Veselice, které má zajistit spolehlivou zásobu vody,“ sdělil Toufar a dodal, že jsou problémy s vlastníky pozemků, kteří na své území nechtějí vodovod pustit. O potížích v Klepačově zprávy nemá.

S vodou není problém

Ani podle Hany Nedomové z blanenského odboru hospodářské správy není se zásobami vody pro hasiče problém. „Ve všech sedmi blanenských částech fungují sbory dobrovolných hasičů a všude jsou nadzemní hydranty, a to vždy na začátku i na konci obce. Někde jich je i více. V Klepačově mají hasiči sice staré podzemní zásobárny, požární voda z hydrantové sítě ale stačí,“ míní Nedomová.

Podobné obavy dobrovolní hasiči nehlásí ani na požární stanici v Blansku. „Takových problémů moc v okolí Blanska nemáme. Zajistit zásoby vody mají dobrovolným hasičům jejich zřizovatelé, což bývají města a obce. Jak tomu ve skutečnosti je, mají zjišťovat v terénu ještě kontroloři,“ řekl velitel blanenských profesionálů Roman Opluštil.

Na letovické hasiče se musí spoléhat třeba lidé ze Skrchova. Tam svou vlastní jednotku nemají. V obci navíc chybí i požární nádrž. „Pokud voda v cisterně Letovických nestačí, naberou ji z hydrantů a nebo z řeky, která obcí protéká. V tom máme výhodu,“ sdělila skrchovská starostka Věra Kolářová a vzpomněla, když hořel podnik Teluria. Tehdy vyrazilo do boje proti ohni deset hasičských jednotek. Na místě byly zhruba za deset minut.