Mrazivé počasí navíc doprovází nebe bez mráčku. Slunečných dnů proto davově využívají třeba lidé v Jedovnicích, kteří mohou bruslit na ploše dvaačtyřiceti­hektarového rybníka. „Přesnou tloušťku nevím, ale led je jako sklo a dost silný. Zmrzlý rybník mohou bruslaři bez obav využívat minimálně po celou dobu, co bude mrazivé počasí, protože led jen tak nepovolí,“ podotkl Leoš Blažek z autokempu Olšovec. Zároveň však upozornil, že bruslení je stále jen na vlastní nebezpečí.

Podle Blažka využívají Olšovec místní i přespolní. „Jedovnický rybník je v podstatě jediná velká plocha v širokém okolí. Bruslaři proto často přijíždějí odjinud, udělají několik koleček kolem rybníku, přitom se zastaví v hospůdce na jednom i druhém břehu,“ uvedl Blažek s úsměvem.

Na rybníku dříve vídával i děti ze školní družiny. „Popravdě loni jsme nebyli ani jednou a letos jsme o tom také zatím nepřemýšleli, protože rybník je zamrzlý teprve pár dnů. Navíc je to velká zodpovědnost za děti a uhlídat jich třeba pětadvacet není jednoduché. Sama nemám k takovým kluzištím důvěru, protože jsem jednou zažila, jak se přede mnou člověk propadl do vody. A nebylo to nic příjemného,“ uvedla Lenka Fajfrová z jedovnické školní družiny.

V úterý na zamrzlý Olšovec vyrazila třeba Zdeňka Šíblová s vnučkou. „Chodím sem spoustu let a nikdy se nic nestalo. Je pravda, že bruslit chodíme až v okamžiku, kdy led zkusí někdo před námi,“ přiznala Šíblová.

Bezpečných dvacet

Na Křetínce u Letovic bruslení doporučují zatím jen s velkou opatrností. „Nejnověji je na přehradě asi čtrnáct centimetrů ledu, které člověka už unesou. Někde je to víc, někde méně, proto je dobré si trasu předem raději projít. Bezpečné bruslení je ale až při tloušťce kolem dvaceti centimetrů. Při současných mrazech to bude tak koncem tohoto týdne,“ uvedla Veronika Slámová z Povodí Moravy.

Stopy po bruslařích jsou vidět i na zamrzlé hladině soukromého lomu v Blansku a bruslí se i na přehradě Palava. „Led jsem neměřil, takže nevím, jaká je tloušťka, ale lidi s bruslemi už jsem tam zahlédl. Proto předpokládám, že se bruslit dá,“ uvedl tamní hrázný.

Podle Olgy Pozděnové z blanenské radnice je však také bruslení na Palavě na vlastní nebezpečí. „Nádrž se využívá k rybaření, rekreaci a ochraně před povodněmi, o bruslení v zimě se nikde nic nepíše. Pokud se tedy něco stane, lidé si za to ponesou odpovědnost sami,“ upozornila úřednice.

Ruce pryč od zodpovědnosti dává také starosta Suchého Jiří Vyklický. „Vím, že se u nás na rybníku už bruslí, ale tloušťku ledu jsem neměřil, tudíž jsem ani oficiálně nevyhlásil, že se může bruslit. V tom případě bych totiž musel ručit za bezpečnost. Takto je tam každý sám za sebe,“ uvedl starosta.