Více než čtyřicetihektarový rybník Olšovec v Jedovnicích láká bruslaře ze širokého okolí. „Rybník je vyhledávaným přírodním kluzištěm například i pro lidi z Blanska, ale i z Brna. Momentálně je plocha zasněžená, ale i tak sem míří plno bruslařů," řekl jednatel společnosti Olšovec Jedovnice Leoš Blažek. Bruslaři podle něj často vyrážejí na objížďku celého rybníka.

„Je to taková romantika, a když se chtějí při projížďce zahřát, mohou navštívit některé z občerstvení na břehu rybníka," popsal Blažek s tím, že ale bruslení na Olšovci je ale na zvážení každého bruslaře. „Tloušťku ledu neměříme, bruslení je na Olšovci pouze na vlastní nebezpečí," dodal Blažek. Dalším rybníkem v okolík Jedovnic, na který v těchto dnech míří bruslaři je podle něj například i rybník Budkovan.

Bruslaři by ale měli být při vstupu na zamrzlou vodní hladinu opatrní. „Obecně bruslení na vodních nádržích nedoporučujeme, protože led není všude stejně silný a může se prolomit," varuje tisková mluvčí z Povodí Moravy Gabriela Tomíčková s tím, že na přehradě Křetínka je momentálně síla ledu deset centimetrů. „Za bezpečné bruslení ale neodpovídáme, vstup je na vlastní nebezpečí. Nemůžeme proto ani hodnotit, zda člověka unese, nebo ne," vysvětlila Tomíčková.

Vstup na vlastní nebezpečí je i na rybníku Suchý. „Bruslaři tam sice chodí, je to ale na vlastní riziko. V rybníku jsou totiž vrtule, které schválně čeří vodu, aby nezamrzala," uvedl starosta Suchého Jiří Vyklický. Obyvatelé Suchého si proto vytvořili bezpečnější přírodní kluziště. „Máme pod Sokolovnou plochu, kam místní lidé dovezli vodu a udělali kluziště i s mantinely," řekl Vyklický.

Ani Petrovičtí nelákají na bruslení na tamním rybníku. „Je to kvůli bezpečnosti, na rybníku totiž mají rybáři v ledu vysekané otvory. Ale možnost bruslení u nás je, a to na požární nádrži. Není to velká plocha, ale dětem to stačí," sdělil starosta Petrovic Vladimír Paulík.

Na bruslení pod širým nebem v těchto dnech lákají i Adamovští. Na výběr mají bruslaři hned ze dvou přírodních kluzišť. „Jedno je na sídlišti Ptačina a druhé v lokalitě zvané Sklaďák. Jsou přístupná každý den. Momentálně je led zasněžený, ale ve vynikající kvalitě. Přes den tam chodí hodně děti, večer se tam zase víc schází ti, kteří si chtějí zahrát hokej," řekl starosta Adamova Roman Pilát.

Několik přírodních kluzišť mají i v Rájci-Jestřebí. „V části Rájec je za Sokolovnou, v Jestřebí ve sportovním areálu „Na rybníčku". Dále máme kluziště v Holešíně a Karolíně," uvedl starosta Rájce-Jestřebí Pavel Perout.

V příštích dnech se má ale podle předpovědi počasí výrazně oteplit, s přírodními kluzišti se tak bruslaři budou možná muset na nějaký čas rozloučit.