Brťovští se na opravu hlavní silnice ve vesnici chystali deset let. Za tu dobu ušetřili dost peněz, takže když silničáři s rekonstrukcí začali, nemuseli si na práce v režii obce brát půjčku. Měli dostatečnou rezervu, aby mohli zaplatit opravu chodníků, veřejného osvětlení nebo vjezdů k domům. „Bude nás to stát asi jeden milion a dvě stě tisíc korun," uvedl starosta Miloslav Svoboda.

Víc než skalní podloží, na které narazili při výjezdu z Brťova směrem na Zhoř, museli silničáři řešit přeložky inženýrských sítí. U opravy kanalizace dokonce podle vedoucího blanenské Správy údržby a silnic Jihomoravského kraje Miloše Bažanta došlo na jiné řešení, než jaké bylo v projektu. „Předpokládám však, že termín dokončení bude dodržen," prohlásil Bažant. Rekonstrukce silnice má být hotová do konce října a bude stát pětadvacet milionů korun.

Nová silnice bude v některých místech o něco širší a napřímená. Právě u výjezdu z Brťova, kde narazili na skalní podloží, snížili silničáři kopec, aby nebyl v budoucnu tolik prudký. Vozovku tam také napřímili.

Doposud tam bylo upozornění na dvanáctiprocentní stoupání. „Jinde silnici moc rozšířit nelze. Uvažovali jsme, že zbouráme jeden dům. Z toho ale nakonec sešlo," vysvětlil Bažant.

Na začátku září by podle starosty Brťova-Jenče měla přijít na řadu přeložka sloupů veřejného osvětlení. Ostatní inženýrské sítě už jsou vyřešené. „Předpokládám, že se doprava v obci díky nové silnici zlepší," prohlásil starosta.

Někteří tamní lidé však mají strach, že auta pak budou při vjezdu do vesnice v blízkosti mateřské školy najíždět moc rychle.

MAREK OSOUCH