Letos se problému konečně zbaví. Boskovice totiž dostaly dotaci na projekt, díky němuž břízy z okolí domů brzy zmizí. „Když je teplo, nemůžeme kvůli břízám ani větrat. Pyl nám totiž létá až do bytu. Navíc stojí na severní straně domu a brání přístupu slunce. Byty jsou proto chladné a občas musíme topit i v létě," popsal současnou situaci předseda společenství vlastníků jednotek jednoho z domů v ulici Martin Staněk.

Sídliště Otakara Kubína je proto jedním ze dvou míst druhé etapy obnovy zeleně v Boskovicích. Tím druhým je okolí bytových domů v oblasti na Chmelnici.

Stromy půjdou pryč

Na projekt už vedení města vyhlásilo výběrové řízení. „Celkové náklady projektanti vyčíslili na téměř dva a půl milionu korun. Zahájení projektu plánujeme na prvního září tohoto roku," přiblížila místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Ze sídliště Otakara Kubína tak v tomto a příštím roce zmizí více než osmdesát stromů a téměř dva tisíce metrů čtverečních křovitých dřevin. „Stromy i keře jsou přestárlé, nevhodné a rizikové. Mohou ohrožovat chodce i dopravu. V blízkosti bytových domů zase stíní oknům," popsala referentka správy zeleně boskovického městského úřadu Leona Fialová s tím, že v lokalitě vysázejí stromy i keře nové. Další navíc pracovníci radnice ošetří.

Chmelnici v tomto a příštím roce čekají sadové úpravy. „Zlepšíme kvalitu trávníků a vysadíme kvalitní a funkční zeleň. Celkem to bude jednatřicet stromů a více než sto sedmdesát keřů," vyjmenovala Fialová.

Staněk obnovu stromů a křovin vítá. „O odstranění bříz jsme žádali už před třemi lety. To, že město projekt letos konečně zahájí, je pro nás dobrá zpráva," dodal.