Brambory začínají lidé odsouvat na okraj svého zájmu. S tím souvisí nejen nižší cena, ale také snižující se plocha, kde se brambory pěstují.
Potvrzuje to i agronom společnosti Corpo Rozseč, která je v okrese největším pěstitelem brambor.


„Dříve jsme měli brambory zasázené na čtyři sta dvaceti hektarech. V roce devadesát tři ale nebyl o brambory zájem. A protože brambory jsou plodinou, kterou nelze skladovat více let, museli jsme plochu snížit. Nyní už brambory pěstujeme na padesáti hektarech,“ řekl agronom z Corpo Rozseč Josef Kovář, který prozradil, že v loňském roce brambory prodávali až o šedesát procent dráže než nyní. „V současné době prodáváme kilogram za pět korun a pro velkoodběratele za čtyři koruny,“ sdělil Kovář, který dodal, že letošní úroda byla dobrá.


S tím souhlasí také soukromý zemědělec Karel Krejčí z Blanska. „Sice je brambor méně pod kopcem, ale jsou velké a pěkně žluté,“ řekl Krejčí, který se snaží vyjít vstříc i lidem, kteří nemají sklep. „Nabídli jsme lidem z bytů, že si mohou brambory uskladnit u nás,“ dodal zemědělec, který prodává kilogram brambor za deset korun, na uskladnění za osm korun.


I lidé mají z letošního bramborářského roku radost. „V červenci jsem po česneku ještě znovu zasadila brambory. Nyní sklízím až osm krásných brambor pod kopcem,“ radovala se z dvojité úrody Albína Horáková z Újezda u Černé Hory.


Blanensko je na tom stejně jako jiné okresy v tuzemsku. „Letos se plocha v České republice sice mírně, o asi šest procent, zvýšila, ale obecný trend je, že polí s bramborami ubývá. Je to dáno především tím, že se brambory již nepěstují pro krmení a také se změnilo chování spotřebitelů. Dříve snědl člověk za rok sedmdesát tři kilogramů brambor, nyní padesát šest. Lidé mají méně času, a tak dávají přednost zpracovaným výrobkům,“ uvedl tajemník Ústředního bramborářského svazu České republiky Josef Králíček.