Dodal, že letošní sklizeň raných brambor, která nedávno odstartovala, vypadá slibně. „Cenu si netroufám odhadnout, jde dolů. Nyní je to kolem dvaceti až pětadvaceti korun za kilogram. Uvidíme, jak bude sklizeň v pokračovat. Kdybychom museli brambory dovážet ještě teď, zaplatili by za ně lidé dvojnásobek současné ceny,“ upřesnil.

Podle dat Českého statistického úřadu se loni u nás brambory pěstovaly na zhruba třiadvaceti tisících hektarech a urodilo se na nich přes 583 tisíc tun brambor. Přitom v roce 2007 bylo touto plodinou v České republice osázeno téměř dvaatřicet tisíc hektarů polí a sklidilo se z nich přes 820 tisíc tun brambor. Ze statistik vyplývá, že za rok sní člověk u nás v průměru pětašedesát kilogramů brambor.

Podle odborníků si asi třetinu produkce přitom dokáží vypěstovat drobní zemědělci nebo lidé doma na zahrádkách. Jedním z nich je Pavel Mudra, který koupil dům se zahradou v Bukovině na Blanensku. Tam pěstuje i ovoce a zeleninu. „Pro brambory se má chodit do sklepa a ne do obchodu. Chuť i kvalita jsou úplně někde jinde. Proč bych dával za kilo brambor z Francie třicet korun, když mám vlastní,“ řekl muž.

Ilustrační foto.
Tip Deníku: Boskovický zámek rozezní hudba. Lidé uslyší Dvořáka i Martinů

Vlastimil Rasocha tvrdí, že pěstování brambor je pro zemědělce nákladné a také obtížné. Proto dávají raději přednost jiným plodinám.

Jeho slova potvrdila například jednatelka společnosti Lukop z Tasovic na Znojemsku Dagmar Prekopová. V minulosti měl podnik brambory na sto padesáti hektarech nyní na sedmi. „Pěstování brambor jsme postupně omezili. Je to velmi nákladné a výsledek nejistý. Měli jsme problémy sehnat lidi na práci a výpomoc při sklizni. Na poli nechtějí pracovat už ani cizinci z východu,“ poznamenala Prekopová.

Na hodnocení letošní úrody je podle ní brzy. Dodala, že ve vlastní prodejně mají nyní rané brambory za dvaadvacet korun za kilogram.

Úroda brambor

- Letos vystřelila cena za kilo brambor na dvojnásobek, ke 30 korunám.

- Na ceně se podepsala slabá úroda a zvýšený dovoz.

- Zemědělci zahájili sklizeň raných brambor. V obchodech se dají sehnat za 20-25 korun.

- V roce 2007 se pěstovaly brambory na 32 tisíc hektarech. Sklidilo se přes 820 tisíc tun.

- Loni to bylo na 23 tisících hektarech 583 tisíc tun.