Boskovičtí se dočkali. Po desítkách let, kdy toužili potom, aby se mohli na město a okolí podívat z ochozu renesanční radniční věže, se nyní jejich sen splnil. Ve středu byla věž slavnostně zpřístupněna.

Pod věží tak tančily mažoretky, vystoupili šermíři i muzikanti. Starosta a místostarostka města přišli za doprovodu historických bubnů a po nezbytném přestřižení pásky za zvuků fanfár se mohli na věž vydat první návštěvníci. „Touto novinkou dnes trochu přepisujeme dějiny města. Dosud byl totiž přístup do věže značně krkolomný a běžně tam nikdo nemohl,“ uvedl starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek.

Ve skupince prvních návštěvníků, kteří na ochoz do dvaadvacetimetrové výšky po sto šesti schodech vystoupali, byla například Marie Šafářová z Boskovic. „Jsem boskovická rodačka a z věže jsem se dnes podívala poprvé. Moc jsem se na to těšila. Výhled je opravdu krásný, hlavně na židovskou čtvrť, moc pěkný je i pohled k zámku, na náměstí a k Bělé. Naopak mnohem hůř než ze země vypadají věžáky na ulici Komenského, ty ruší pohled na město,“ zhodnotila žena. Z otevření věže má velkou radost. „Jsem ráda, že Boskovice mají takovou novou atrakci,“ dodala.

Ti, kdo ve středu otevření věže nestihli, mají šanci v dalších dnech. „Až do neděle bude vstup na věž v provozní době informačního střediska zdarma. Připojujeme se tak ke Dnům evropského dědictví,“ uvedla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Poté bude věž bude pravidelně v době provozu informačního střediska otevřená až do konce října, v září i v sobotu a v neděli, v říjnu od pondělí do soboty. „Když se mimo sezonu u nás přihlásí nějaká skupinka nebo rodina, můžeme se na prohlídce věže také domluvit. Maximálně může jít zároveň nahoru deset lidí, protože ochoz je úzký,“ doplnila Miluše Havránková z informačního střediska. Dospělí za vstup na věž zaplatí dvacet korun, děti a důchodci polovinu.

Aby mohla být věž zpřístupněna, musela projít značnými stavebními úpravami. „Při rekonstrukci byl oddělen vstup do věže od prostor městského úřadu. Celý vnitřek bylo třeba vybourat a nahradit novým dřevěným schodištěm na ochoz. Aby byla zajištěna bezpečnost návštěvníků, vznikly zde nové lávky, schody a žebříky,“ popsala místostarostka Vítková. Přístup na ochoz značně znesnadňoval také hodinový stroj. Původní hodiny proto skončily v muzeu a čas na věži nyní odpočítávají hodiny nové.

Práce na úpravě věže přišly na devět set tisíc korun. Zhruba polovinu této částky město získalo jako dotaci z Programu regenerace městských památkových zón.

Současná pozdně renesanční podoba věže je výsledkem přestavby z roku 1567. „Má seříznuté hrany, takže budí dojem zeštíhlení, což je u takových staveb neobvyklé,“ přiblížil Petr Vitámvás z Muzea Boskovicka. Celkem je věž vysoká jednačtyřicet a půl metru. Z hlídkového ochozu se stříškou kdysi hlásný vytruboval hodiny, ve dne polnicí, v noci píšťalou, v noci tam hlídkovala požární stráž.