Odbornou analýzu průjezdnosti, kterou zpracovala odborná firma, už schválili radní města.

„Analýza doporučuje v ulici Švermova v úseku mezi ulicí Husovou a Palackého náměstím udělat pro auta výhybnu. Dále bude na této ulici rozšířen zákaz stání u křižovatky v ulici Komenského. Další úpravy budou ve Smetanově ulici, tam odborníci doporučují parkování střídavě po jedné či druhé straně. V ulici Hybešova v úseku mezi ulicí Křižíkovou a vjezdem do vyšší odborné školy v ulici Hybešova (VOŠ a SŠ) plánujeme výhybnu a dále v úseku mezi ulicemi a Květnou a Kosmonautů parkování jen po jedné straně ulice," přiblížila místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Podle ní současně vedení města projednává se zástupci Jihomoravského kraje možnost stavby samostatného parkoviště na pozemku vyšší odborné školy. Zjednosměrnění ulic odborníci nedoporučují.

Nezbytný krok

Úprava ulic je podle místostarostky nezbytná. „Doprava v těchto třech ulicích se velice obtížně organizuje. Často se tam stává, že ulice jsou neprůjezdné, protože auta stojí v obou směrech. Na ulici Hybešovu a také na Smetanovu zajíždí i autobusy městské dopravy, pro které jsou ulice někdy těžko průjezdné," vysvětlila.

Na špatnou dopravní situaci v ulicích upozorňovali vedení města i sami Boskovičtí. „V minulosti jsme tak problém v těchto ulicích řešili několikrát, zabývala se tím i komise dopravy. Zatím ale žádné řešení nebylo optimální," řekla Vítková.

Že je dopravní situace v ulicích Hybešova, Bedřicha Smetany a Švermova někdy komplikovaná potvrzuje i ředitel boskovických strážníků David Krátký. „Především autobusy mají problém se v těchto ulicích vyhnout autům. Řidiči se ale většinou nějak domluví, například jeden z nich počká, než druhý projede," řekl Krátký.

Ani podle zástupkyně ředitele vyšší odborné školy Hany Švecové není současný stav v Hybešově ulici optimální. „Na ulici parkuje hodně aut, například i blízko křižovatek, takže dopravní situace je dost nepřehledná," řekla Švecová.

Úprav se problematické ulice dočkají v příštím roce. „Projekt zařadíme do rozpočtu města na příští rok. Počítáme, že úpravy ulic budou stát sto deset tisíc korun. Nepůjde o velké stavební práce, výhybny například budeme řešit žlutým vodorovným dopravním značením, které bude znamenat zákaz parkování," dodala Vítková.