Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boskovičtí začnou stavět sportovní halu. Ve Slovákově ulici

Boskovice – Šestnáct pro, devět proti. Jeden zastupitel se zdržel. Tak dopadlo středeční hlasování o schválení smlouvy na stavbu sportovní haly v boskovické ulici Slovákova. Na mimořádném zastupitelstvu tak dali zástupci města Boskovice stavbě haly, která je ve městě již delší dobu velmi žhavým tématem, zelenou. Definitivně.

3.10.2013 5 AKTUALIZOVÁNO 3.10.2013
SDÍLEJ:

Plánovaná podoba sportovní haly v Boskovicích.Foto: www.referendum-hala.cz

Stavbu sportoviště, se kterou řada Boskovických nesouhlasí, nezastavily ani petice nebo nedávné referendum. V něm lidé halu sice odmítli, ale přišlo jich málo, takže referendum bylo neplatné.

„Já jsem s výsledkem hlasování zastupitelů spokojený. Sportovní hala ve městě chybí. Uznávám, že v Červené zahradě by lépe zapadla do konceptu sportovního areálu. Ale vše je o penězích a nyní je podle mě stavba sportovní haly v Července nereálná. Když se nepostaví hala teď, tak si myslím, že v příštích deseti letech si o ní můžou boskovičtí sportovci nechat jen zdát," řekl po hlasování jeden z příchozích Jiří Ondráček.

Kvůli stavbě haly však bude boskovická radnice v příštích dnech čelit žalobě. Podá ji čerstvě založené občanské sdružení Obzor. Občané Boskovic za organizovaný rozvoj. Jeho členové bydlí nebo mají domy a byty v ulici Bílkova v bezprostřední blízkosti nové haly.

Sousedská žaloba

„Kvůli stavbě haly podáme na město v příštích dnech sousedskou žalobu. Lidé, kteří bydlí v okolí místa nové haly, se bojí, že stavba sportoviště znehodnotí jejich nemovitosti. A také znepříjemní život v této lokalitě. Nechtějí mít před okny dvanáct metrů vysokou novostavbu," uvedl advokát Tomáš Krejčí, který občanské sdružení Obzor zastupuje.

Halu bude stavět brněnská společnost Imos. Bez daně má hala stát osmatřicet milionů korun. „Po ověření zápisu z jednání zastupitelstva podepíšeme s firmou Imos smlouvu o dílo na výstavbu haly. Domnívám se, že to bude příští týden. Pak firmě předáme staveniště. Zároveň odborníci majitelům domů v okolí nové haly změří výšku vody ve studních. Přesně podle toho, jak je uvedené ve stavebním povolení," uvedl Pavel Musil, vedoucí majetkového odboru na boskovické radnici.

Podle smlouvy má firma na stavbu haly třináct měsíců a patnáct dní. Stavební povolení je platné do sedmého listopadu letošního roku. Se stavbou tak Boskovičtí nebudou otálet. O prodloužení stavebního povolení totiž nepožádali. Ještě vyberou technický dozor, který na stavbu dohlédne.

Vedoucí majetkového odboru zároveň uvedl, že stavební firma již složila na účet města Boskovice jeden milion korun, které do dvaceti dní po podpisu smlouvy nahradí bankovní záruka za řádné provedení díla ve výši šesti milionů. „Je to pro město pojistka na plnění povinností vyplývajících ze smlouvy a dodržení termínu dokončení stavby ze strany stavební firmy," dodal Musil.

Dlouhá diskuze

Schválení podpisu smlouvy se stavební společností předcházela na mimořádném zastupitelstvu více než hodinová diskuze. Opoziční zastupitel za ČSSD Milan Kolínský upozornil, že společnost Imos je v insolvenčním řízení a podivil se, že vedení města tuto informaci nemá. „Navrhuji, aby zastupitelstvo smlouvu o dílo s Imosem neschválilo a zároveň revokovalo jakákoliv usnesení ohledně zahájení stavby haly v ulici Slovákova," řekl Kolínský s tím, aby město přesunulo částku pětačtyřicet milionů korun na samostatný účet. Ty by byly účelově vázány na stavbu haly v jiné lokalitě. Zároveň navrhl sestavení pracovní skupiny, která by připravila stavbu haly na jiném místě.

Tento návrh při hlasování zastupitelů neprošel, stejně jako protinávrh Hany Nedomové z ČSSD na přerušení jednání o schválení podpisu smlouvy se stavební společností. Podle Gabriely Šmerdové, právničky majetkového odboru na boskovické radnici, je insolvenční řízení se společností Imos uzavřenou kapitolou. „Takových návrhů na insolvenci je spousta. Zásadní je, zda je firma pravomocným rozhodnutím soudu poslána do likvidace, nebo ne. Případ, o kterém mluvil pan Kolínský, je v podstatě vyřízený. Návrh na insolvenci totiž soud zamítl," poznamenala Šmerdová.

Insolvenční řízení

Podle ní musela stavební společnost při výběrovém řízení i před podpisem smlouvy doložit, zda ji soud neposlal do likvidace. Návrh na insolvenční řízení se společností Imos podala pražská firma Sizenet. Její návrh soud sice zamítl, ale firma se proti rozsudku začátkem září odvolala. „Firma se odvolala k Vrchnímu soudu do Olomouce. Podle mě tedy není insolvenční řízení uzavřené, i když v insolvenčním rejstříku svítí vyřízená věc. Spíš chci poukázat na to, jak se tato firma chová ke svým obchodním partnerům. Vedení města by proto mělo zvážit, zda je podepsání smlouvy s touto firmou na místě," dodal Kolínský.

Tomáš Znamenáček zase při diskuzi poukázal na to, že nejlevnější nabídka nemusí vždy znamenat tu nejvýhodnější. „Máme obavy, že hala se za osmatřicet milionů bez daně rozhodně nepostaví. Kdo nám zaručí, že si firma ve finále nenaúčtuje o padesát nebo sto procent víc při nějakém problému, který se při stavbě může vyskytnout?" zeptal se muž.

Starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek řekl, že smlouva se stavební společností je ze strany města dobře ošetřená a pamatuje i na možná rizika.

Autor: Jan Charvát

3.10.2013 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Anžela Jemelková (vlevo) a Khrystyna Chernei.
AKTUALIZOVÁNO

Za domov hrůzy pro důchodce padly čtyři podmíněné tresty

Lídryně Starostů a nezávislých Jana Krutáková.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

Rekonstrukce nádraží odstartovala zmatky. Cestující hledali přesunuté zastávky

Blansko – V pondělí začala proměna zchátralého autobusového nádraží v Blansku v moderní terminál. Dělníci ho dokončí příští rok.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Pětiletého syna otec znásilnil, potvrdil soud. Muž trvá na tom, že je nevinný

Brno, Blanensko – Svého pětiletého syna podle obžaloby znásilnil. Muže z Blanenska v květnu Krajský soud v Brně odsoudil k pěti a půl roku vězení. „Využil neznalosti a nevědomosti svého syna. V posteli se vzájemně dotýkali na svých penisech. Poté ho donutil k tomu, aby jej uspokojil rukou,” uvedl předseda senátu Michal Zámečník. Muž svou vinu popírá a odvolal se k Vrchnímu soudu v Olomouci. Ten případ vrátil k přezkoumání zpátky do Brna.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení