Dovědět se něco více o životě svých vrstevníků za hranicemi mohou studenti druhého a třetího ročníku boskovického gymnázia. Díky novému projektu Tolerance v rozmanitosti, který letos odstartovali. „Spolupracujeme se třemi zahraničními školami. Jedna je v řecké Kozani, městě kousek od Soluně. Druhá škola je v Jeruzalémě v Izraeli a třetí v turecké Ankaře,“ řekla profesorka boskovického gymnázia Světlana Trefná, jež má projekt na starosti.

Studenti z Boskovic pomocí internetu zkontaktovali školy v zahraničí a společně pracují na vybraných tématech. „Tématům se věnujeme v seminářích i po škole. Vždy nějaké společné vybereme a to pak jednotlivé školy rozebírají z různých pohledů daných kultur. Třeba nyní máme rozpracováno náboženství. Příště přijdou na řadu politické systémy nebo volný čas. S Řeky jsme už v prosinci zpracovali téma zvyky. Poslali jsme jim recepty na přípravu našich vánočních jídel. Vanilkové rohlíčky, smaženého kapra, salát. I s fotkami. Oni nám zase předali recepty jejich tradičních jídel z jehněčího,“ přiblížila projekt Trefná.

Studenti po zpracování tématu předají své poznatky ostatním školám a vzájemně o něm debatují. Po internetu v angličtině a němčině. „Cílem projektu je zbourání předsudků o ostatních kulturách a evropských zemích. V neposlední řadě je to velká možnost procvičit si cizí jazyky a získat kontakty se zahraničními studenty. Při zpracování témat fotíme, natáčíme videa a děláme prezentace. V listopadu plánujeme udělat velkou výstavu,“ dodala Trefná.

Součástí ročního projektu by měla být i návštěva boskovických studentů u jejich vrstevníků v Jeruzalémě. Za předpokladu, že se Boskovickým podaří získat dotace. „Jihomoravský kraj jsme žádali o dotaci dvě stě padesát tisíc a město Boskovice o padesát tisíc. Zda peníze dostaneme, se dozvíme v polovině března,“ doplnila Trefná.

Již v loňském roce boskovičtí gymnazisté zaujali projektem Po stopách první světové války.