V Boskovicích letos získali státní dotaci na regeneraci sídliště, která přinese hlavně rozšíření parkoviště o třicet míst. Peníze chtějí radní investovat také do opravy a výstavby některých chodníků.

Místní ale volají i po dalších změnách. „Stav kanalizace je nevyhovující a je potřeba ho řešit. Když přijde velká bouřka, tak sídliště doslova plave. Přitom kvůli opravě kanalizace bylo dlouhou dobu sídliště úplně rozkopané,“ uvedla Hana Kvapilová, která v sídlišti bydlí. Problémová je hlavně blízká ulice Bílkova, jejíž vnitřní blok se při prudkých přívalových deštích mění doslova v přírodní jezero. Když se přežene silný déšť, vytlačí jedno nebo i více vík kanálů a voda se vylije do ulic. Zaplaveny jsou pak suterénní byty, město muselo po jednom z lijáků i dočasně uzavřít dětské hřiště.

Stavební firma podle tajemníka boskovické radnice Pavla Vlacha chybu neudělala. Kanalizaci postavila správně podle navrženého projektu. „Chybu způsobil projektant, kterého najal Svazek vodovodů a kanalizací,“ řekl Vlach.

Kanalizace není stavěná na přívalové deště

Problém spočívá hlavně v nepřipravenosti na velkou vodu. Kanalizace je totiž stavěna na třicetiletou vodu a se současnými přívalovými dešti, které odpovídají až vodě padesátileté, nepočítá. Podle Vlacha má projektant svůj návrh zdarma opravit. To potvrdil i tajemník svazku Oldřich Dryšl. „Nový projekt bychom měli mít do čtrnácti dnů. Pak teprve budeme hledat společné řešení s městem,“ doplnil Dryšl.

V Bílkově ulici je odlehčovací komora na dvou kanálech položených v rozdílné výšce. A to na splaškovém, který patří vlastníku kanalizací, tedy svazku, a dešťovém, ten je ve vlastnictví Boskovic. Proto se na společném řešením musí město se svazkem domluvit. „Prosazujeme pořízení dalšího kanálu, který by odváděl nadbytečnou vodu někam jinam než mezi domy, kde žijí lidé,“ uvedl za město Vlach.

Kromě stavu kanalizace kritizují Boskovičtí také špatný stav chodníků. „Když jsme odkupovali byty od obce, bylo nám řečeno, že prodejní ceny jsou vysoké právě kvůli plánované revitalizaci sídliště. Nemáme ale pocit, že se sem ty peníze vrátily,“ uvedla Hana Kvapilová.

Lidé navrhují také bezpečnostní kamery

Mezi návrhy se objevilo také přání o umístění kamery na roh ulic Mánesova a Bílkova, kde je vzdálenější parkoviště. „Chtěl bych posílit bezpečnostní systém na sídlišti a přidat sem nějaké kamery. Ocenil bych také více míst, kde se lidé mohou zastavit a odpočinout si. Samozřejmě i další chodníky potřebují opravit,“ popsal například Přemysl Reibl.

Vedení města slíbilo, že se všemi návrhy bude zabývat. „Pokud bude zahájena třetí etapa regenerace, zahrneme do ní i opravu většiny dalších chodníků na sídlišti. Další etapu ale zatím neplánujeme. Ještě nevíme, jestli bude vyhlášen dotační titul,“ uvedla referentka správy zeleně Lucie Chloupková.

Obyvatelé by si rovněž přáli častější sečení trávy ve městě. Podle slov Chloupkové ale musí město šetřit. „Letos jsme dostali o milion dvě stě tisíc korun méně na údržbu zeleně, takže v této oblasti musíme šetřit. Tohle je problém nejen na sídlišti, ale po celém městě. Bohužel na častější sekání trávy nemáme peníze,“ dodala Chloupková.

VLADĚNA ŠEBELOVÁ A HANA KUBEŠOVÁ