V letošním rozpočtu počítají Boskovičtí s částkou do šesti set tisíc korun. „Bio postřiky začala nasmlouvaná firmy používat na náměstí a od července už pak na celém území města. Rozhodli jsme se udělat rázný krok a chemii vypustit. Nový postřik však zlikviduje jen zasažené části rostliny a nenaruší kořenový systém. Proto ho bude potřeba aplikovat častěji. S firmou jsme se dohodli na stejné ceně jako nyní, jen se navýší množství času kvůli častějším postřikům. Celkově se tato údržba chodníků a komunikací zdraží přibližně dvojnásobně,“ uvedl boskovický místostarosta Radek Šamšula.

Podle zástupců města se jedná o typ přípravků, které se běžně používají v zemědělství a jejich výhodou je to, že neobsahují glyfosáty. Jde o mastnou kyselinu pelargonovou. Ta patří do stejné skupiny jako například kyselina mravenčí nebo octová.

„K bio postřiku se využívají přípravky s účinnou látkou ve formě organické sloučeniny, která se v přírodě běžně vyskytuje v půdě i na povrchu a je snadno odbouratelná. Nezanechává žádné zbytkové množství, je neškodná pro vodu, vzduch, půdu i vodní organismy. Lze ji tak aplikovat i v blízkosti vodních zdrojů a neškodí ani domácím mazlíčkům a včelám,“ informovala mluvčí boskovické radnice Martina Vašková.

Firma Recovera při hubení plevele navíc používá speciální lištu, která ve velkém snižuje množství látky nutné k provedení postřiku. Boskovičtí očekávají úsporu až šedesát procent. Při nedávném testování nového zařízení ale došlo k chybné manipulaci obsluhy a chemický postřik zničil na řadě míst okraje trávníků. Tato událost rozpoutala na sociálních sítích a ve veřejném prostoru okamžitě bouřlivou diskuzi.

Někteří místní tvrdili, že po chemickém ošetření chodníků měli velké problémy jejich čtyřnozí mazlíčci. „My vždy po této likvidaci plevele skončíme s pejskem na veterině. Minulý rok byl dokonce kvůli tomu na kapačkách. Opravdu ten plevel nejde odstranit jinak než takto?“ uvedla v diskuzi jedna z obyvatelek Boskovic.

Další žádali, aby město využilo jinou technologii likvidaci plevele a chemii vypustilo. Boskovický místostarosta Radek Šamšula Deníku řekl, že na stole bylo čištění chodníků párou nebo mechanicky. Obě varianty měly ale i nevýhody. „Kompletní změnu technologie jsme opravdu zvažovali. Mechanické čištění však nejde použít v centru, kde jsou velké plochy dlažebních kostek. Tato metoda je ničí. Při použití páry je zase velká spotřeba vody a nutnost dočištění. Také se musí častěji opakovat. Nejlépe nám tedy vyšla výměna současné chemizace za bio postřiky,“ doplnil Šamšula.