Jednatel se o ukončení svého působení v Boskovicích dozvěděl telefonicky ve středu. „Ráno o státním svátku mi volala starostka a to je zatím jediná zpráva, kterou mám. Jinak se mnou nikdo nemluvil, nemám zatím nic písemně. Ptal jsem se po důvodech, ale musím počkat na páteční schůzku se starostkou," sdělil Navrátil.

Valná hromada pověřila Hanu Nedomovou, aby od pátku dočasně vedení nemocnice převzala. Zároveň rozhodla o vypsání výběrového řízení na nového jednatele.

Radnice zatím o důvodech sesazení Navrátila nic bližšího říkat nechce. „Pan jednatel ztratil důvěru členů valné hromady," konstatovala Nedomová.

Hospodaření nemocnice však důvodem k odvolání zjevně nebylo. Nemocnice je totiž v plusu a loni i letos dost investovala. Překvapivě v souvislosti s odvoláním působí i zápis ze srpnového jednání radních, který potvrzuje splnění úkolů jednatele nemocnice stanovených na rok 2014 a navrhuje odměnu ve stoprocentní výši měsíčního platu.

Ve stejné době se však už kolem nemocnice šířily fámy o jejím špatném fungování a řízení, které hlásaly, že pod jednatelem se třese křeslo. Dan Navrátil se tehdy rozhodl reagovat. „Na e-mailové adresy zastupitelů jsem rozeslal dopis, ve kterém jsem se snažil shrnout fakta o činnosti nemocnice," sdělil Navrátil. Dopis odeslaný bez konzultace s valnou hromadou však vzbudil její nevoli.

Navrátil vedení nemocnice přebíral od odstoupivšího Rostislava Vernera v dubnu 2013. Hospodaření nemocnice se tehdy pohybovalo v záporných číslech. To se postupně řadou opatření podařilo změnit. „Systémovými kroky jsme dosáhli kladného auditovaného hospodářského výsledku za rok 2014 ve výši pět a půl milionu korun, a to i přesto, že jsme rekonstruovali nemocniční provozy, obnovovali vybavení nemocnice a zaměstnancům vyplatili na konci roku odměny v celkové výši devíti milionů," shrnul Navrátil.

Podobné je to i letos. Za prvních sedm měsíců tohoto roku nemocnice podle Navrátila vykázala zisk 10,8 milionu korun.

Odvolání se podivuje i bývalý boskovický starosta Jaroslav Dohnálek. „Nechápu ho v situaci, kdy nemocnice funguje. Jsem zvědav, jak to bude vysvětlené, jaké budou další kroky valné hromady a kdo stane v čele nemocnice. Vnímám to jako politické nesystematické rozhodnutí, které je proti zájmům pacientů," zhodnotil Dohnálek.

ANDREA ŠRÁMKOVÁ