Studentská reforma, při níž žáci zavřou profesory do sborovny a sami ovládnou školu. Myšlenku, které dali studenti boskovického gymnázia tvář v krátkém hraném filmu UTOP!A při sobotních oslavách sto desátého výročí školy, se v Boskovicích provést nechystají. Jsou tam totiž spokojení.

„Na gymnázium jsem ani původně jít nechtěla, ale je to tady opravdu dobré. Jsou tu skvělí učitelé a naštěstí máme i dobrý kolektiv ve třídě. Žádný převrat určitě nechystáme,“ prohlásila s úsměvem studentka gymnázia v Boskovicích Nikola Kejhová. Při oslavách dostala za úkol provádět návštěvníky po budově školy společně se svou spolužačkou Terezou Musilovou. Také jí se na škole líbí. „Jsem tu spokojená s přístupem pedagogů i s tím, že ve škole dostáváme příležitost zúčastnit se různých projektů, například projektu biosféra. Film UTOP!A je zajímavý a přijde mi úžasné, že ho dokázali natočit sami studenti. Ale udělat převrat by tady opravdu nikoho nenapadlo,“ potvrdila studentka.

Premiéra filmu byla součástí programu oslav sto desátého výročí nejstarší střední školy na Blanensku. Trvaly od pátku do soboty a sešli se při nich současní studenti, profesoři, absolventi gymnázia a přátelé školy.

„V pátek jsme oslavu výročí zahájili dvěma výstavami. A na sobotu jsme nachystali hlavní část programu. Příchozí si mohli po celý den prohlédnout gymnázium, zajít si na turnaj v košíkové, v němž se utkali absolventi gymnázia, shlédnout premiéru filmu UTOP!A nebo si poslechnout autorské čtení studentských literárních prací a besedu s publicistou a absolventem naší školy Pavlem Kosatíkem v Galerii Otakara Kubína nebo navštívit slavnostní akademii s různými vystoupeními,“ vyjmenovával některé z akcí ředitel školy Drahomír Skořepa.

close zoom_in Po chodbách boskovického gymnázia se po celý den procházeli současní studenti i absolventi školy. Jedním z těch, kteří se už do časů svých studií vrátit nemohli, byl i jeden z jejích nejvýznamnějších absolventů, nedávno zesnulý kardinál Tomáš Špidlík. Právě tomu v sobotním odpoledni odhalili na budově gymnázia zástupci města a školy pamětní desku.

Kardinál se už oslav zúčastnit nemohl, na své profesory i spolužáky si ale do gymnázia přišlo zavzpomínat množství dalších absolventů. Jednou z nich byla Zdenka Kotrbová z Tábora. „Teď jsem přijela z daleka, ale v době, když jsem na gymnáziu studovala, jsem bydlela v Boskovicích. Absolvovala jsem je roku 1947, takže moje studia byla zatížená koncem války. Nejraději tak vzpomínám až na poslední léta gymnázia, kdy válka skončila a byli plní nadšení,“ vyprávěla absolventka.

Do školy se až ze Sokolova přišla podívat i Jana Kotrbová. Na gymnázium, kde odmaturovala v roce 1943, dojížděla se Skalice nad Svitavou. „Na gymnázium mám opravdu dobré vzpomínky, na spolužáky i na kantory. A co mi dala škola do života? Po maturitě jsem už pokračovat se studiem nemohla. Ale v době, kdy jsem byla totálně nasazená v Reichu, mi hodně pomohla znalost latiny. Když jsem ukázala, že umím citovat Cicera v originále, získala jsem si respekt, už jsem pro Němce nebyla takový póvl a dokonce mi i začali vykat,“ vzpomíná s hrdostí Jana Kotrbová.