A také pro bytové domy se společnou televizní anténou. Tam se zase musejí spolehnout na služby servisní firmy a zaplatit několik tisíc korun. „Anténu jsme kvůli změně digitálního vysílání nechali přeladit docela nedávno a teď tedy znovu. Už jsem se na to ptala a servisní pracovník přijde ve čtvrtek. Naštěstí to u nás v domě jde přeladit dopředu. Minule to stálo několik tisíc korun,“ řekla Deníku Rovnost předsedkyně správy jedné z boskovických bytovek. Přála si zůstat v anonymitě.

Podle lidí z branže je nereálné všechny potřebné bytovky v Boskovicích přeladit v krátké době. U některých domů to jde sice s předstihem, ale ne u všech. „Vysílač funguje tři roky a až na několik výjimek, jsem ve městě nezaznamenal nějaké fatální problémy. Myslím si, že by se měly řešit velké vysílače v republice, které se při inverzi ruší, a ne nějaký malý utopený v kopcích. Přeladit desítky společných antén na bytovkách ve městě nejde udělat ze dne na den. Někde asi budou dva tři dny bez televize,“ řekl Radomír Kovář, který se živí prodejem a servisem satelitní techniky na Blanensku.

Dodal, že zástupci bytových domů i staří lidé z Boskovic už začali v uplynulých dnech volat ve velkém. „Spousta starých lidí si na nový kanál na televizoru nebo přes set top box nepřeladí. Budou jim asi muset pomoct příbuzní. Je to pro ně nepříjemné, protože televizi hodně sledují a těžko se bez ní obejdou,“ dodal Kovář.

Před časem došlo celorepublikově k přechodu na digitální vysílání DVB-T2, kdy bylo nutné také přelaďovat televizory a společné antény. To si nyní Boskovičtí zopakují. „Lidé se na nás obracejí, proč k tomu dochází znovu. Proč, se vše nenaladilo už při přechodu na DVB-T2. Není to ale naše rozhodnutí,“ poznamenal mluvčí boskovické radnice Jaroslav Parma.

Zástupci Radiokomunikací uvedli, že ke změně dochází proto, že ve zmíněné lokalitě zaznamenávali časté výpadky příjmu televizního signálu. Technici kvůli tomu museli často vyjíždět do terénu. „České Radiokomunikace se v Boskovicích rozhodly vyměnit opakovač za převaděč a tím zajistit lepší příjem. Proto je nutné provést i přeladění na jiný kanál. Víme, že to není příjemná záležitost. Nicméně výsledkem bude vylepšení stávající situace,“ informovala za firmu Petra Miterová.

Nově nainstalovaný převaděč má snížit občasné výpadky signálu způsobené zhoršeným počasím a inverzí. „Změna se dotkne zejména obyvatel Boskovic, signál z nového převaděče může být ale zachytitelný i v obci Okrouhlá a okrajově ve Valchově a Oboře,“ uvedl v tiskové zprávě technický ředitel České televize Michal Kratochvíl.

K přechodu na nový kmitočet dojde v pondělí 17. ledna mezi desátou a jedenáctou hodinou dopoledne. Počítá se se zhruba hodinovou výlukou. Přeladit televizory pro příjem stabilnějšího signálu na nový kanál tak bude možné od dvanácti hodin. Nejjednodušším způsobem je využít funkci automatického ladění, která dostupné kanály automaticky vyhledá a naladí.