Vše je předem připravené včetně více než třímetrové jámy a jeřábu. Léta praxe a souhra asi patnácti hasičů je znát. Neváhají ani chvilku a za pár minut krásně rovná máje stojí. Ozývá se potlesk přihlížejících. Teď už je potřeba kmen jen pořádně usadit a zabezpečit, aby jej nepoložil ani ten nejsilnější vítr.
Potleskem výkon hasičů ohodnotila například Iva Šamšulová, která se přijela podívat z Okrouhlé. „Pocházím z Boskovic a chodím sem každý rok. Je to už taková tradice. Podívat se na stavění máje a pak chvíli posedět na výletišti," říká žena. Pokud vyjde počasí, nenechá si akci ujít ani Luboš Ševčík z Boskovic. „Je to atraktivní podívaná. Máje je hodně vysoká, výkon hasičů je úctyhodný," hodnotí.
Příprava na stavbu máje začíná už několik týdnů před prvním květnem. Základem je totiž vybrat ten správný strom. Letos je to smrk. „Strom nám vždycky daruje pan hrabě Mensdorff-Pouilly. Vybírá ho odborník, který pracuje v lese. Strom musí být rovný, pěkný, nesmí být nahnilý," popisuje kritéria výběru místostarosta sboru dobrovolných hasičů Alois Šunka. Pak je potřeba základ máje oškrabat, nechat trochu vyschnout, natřít nabílo. „Nakonec dostane červené, modré a bílé pruhy, barvy české vlajky, věnec a vršek," říká dále Šunka, který u stavění máje pravidelně pomáhá už asi padesát let.
Historie stavění májí Mazuráky, tedy obyvateli východní části Boskovic kolem říčky Bělé, sahá až do dvacátých let minulého století. „Sice byla načas přerušená, ale je to tradice. My v ní jen pokračujeme," dodává místostarosta hasičů. Dřív se máje stavěla ručně, ale do toho se dnešní Mazuráci nepouštějí. „Už na to nemáme ty správné nástroje, navíc máje je hodně těžká, nechceme, aby se někomu něco stalo. Díky jeřábu je vše podstatně jednodušší," vysvětluje Šunka.
Toho, že by nazdobený strom spadl, se podle něj nikdo bát nemusí. Kmen je usazený v jámě hluboké přes tři metry a dostatečně zajištěný. „Nikdy se nestalo, že by máje spadla," zdůrazňuje hasič. Ten se nebojí ani toho, že by ji někdo ukradl, jak se někdy při soupeření mezi sousedními vesnicemi děje. Právě kvůli její značné výšce si na to nikdo netroufne.
Máje bude stát do konce května, kdy ji hasiči slavnostně skácí. Stavění i kácení máje tradičně provází posezení při hudbě na blízkém výletišti. „Jsem zde poprvé, díky přítelkyni. Líbí se mi zde, je to taková pohodová akce. V naší vesnici se také staví máje, ale tady je mnohem vyšší a propracovanější," hodnotí při občerstvení Jaroslav Petřík z Hrabišína na Šumpersku.