To nyní píší boskovičtí radní vedení Jihomoravského kraje, který zřizuje Jihomoravské dětské centrum specializované zdravotní péče, jehož součástí od začátku loňského roku léčebna je.

„Záměr přesunout léčebnu z Boskovic do Křetína je naprosto scestný. Oficiálně sice v tomto smyslu zatím žádnou informaci z kraje nemáme, ale v tisku byl nastíněn záměr postavit ve Křetíně nový pavilon a přesunout tam pracoviště z Boskovic. Proto chceme dát jasně najevo, že jsme proti,“ uvedl starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek. V léčebně pomáhají hlavně dětem po dětské mozkové obrně či pokud mají například po úrazech problémy s pohybem. Podle Dohnálka má léčebna značný význam a město o ni nechce přijít. „Navíc se tam léčí děti se značnými zdravotními problémy. Přímo v Boskovicích je spádová nemocnice, takže když je potřeba, je hned na dosah,“ dodal.

Proti přestěhování je jednoznačně i primářka léčebny Jana Lukešová. „Musíme být co nejblíž nemocnici a záchrance, protože řada dětí, které jsou zde na pobytu, mívá například epileptické záchvaty. Křetín je od nemocnice moc daleko, lékaři by tam museli sloužit noční služby, aby byla zajištěná okamžitá pomoc. Před časem jsme získali peníze z Evropské unie na zateplení fasády a podmínkou je, že minimálně pět let v této budově nebude nic jiného než léčebna. Naši zaměstnanci dojíždí z celého regionu. Do Křetína je dopravní spojení podstatně horší než do Boskovic. Navíc léčebna je v Boskovicích už od roku 1926, je to zde zabydlené a známé,“ vyjmenovala hlavní důvody primářka.

Stěhování nechystají

Dříve samostatná zařízení Dětskou léčebnu pohybových poruch Boskovice, Dětskou léčebnu se speleoterapií Ostrov u Macochy a Dětskou ozdravovnu Křetín kraj sloučil k začátku minulého roku. Podle ředitelky celého centra Kateřiny Bednaříkové stěhování léčebny z Boskovic momentálně rozhodně není na pořadu dne. „Je to pouze vize Jihomoravského kraje, která souvisí se sloučením zařízení. Ale žádný oficiální záměr neexistuje, nic konkrétního se nechystá,“ uvedla ředitelka. Pokud kraj bude stěhování skutečně plánovat, musí tomu podle Bednaříkové předcházet důkladná analýza.

Také vedení Jihomoravského kraje tvrdí, že stěhování zatím není v plánu. „Pokud taková varianta někde zazněla, jednalo se nejspíš o úvahu jednotlivých pracovníků, nikoliv o koncepci kraje,“ sdělil mluvčí krajského úřadu Jiří Klement. Podle něj kraj v nejbližší době nechystá ani stavbu nového pavilonu ve Křetíně.

Všechna pracoviště dětského centra zajišťují jedinečné služby. Ne ale v optimálních prostorách. „Nejhůř je na tom Ostrov u Macochy. Budova už nevyhovuje, je potřeba nová, která by stála co nejblíž Císařské jeskyni, kam se chodí léčit děti s dýchacími problémy,“ nastínila Bednaříková. V boskovické léčebně zase chybí dva pokoje pro matky, které děti do léčebny doprovázejí. Ve Křetíně potřebují zateplit budovu, opravit střechu, zvětšit jídelnu pro matky s dětmi. „Máme už zpracované nějaké studie a žádáme o dotace,“ dodala Bednaříková.

Podle Klementa kraj plánuje střechu na hlavní budově ve Křetíně opravit v příštím roce, v plánu je i rekonstrukce jídelny. „O přístavbě v Boskovicích ani o stavbě nové budovy v Ostrově u Macochy v roce 2012 zatím neuvažujeme,“ dodal Klement.