Martin Konečný z Boskovic patří mezi nepravidelné návštěvníky internetových stránek města. „Některé z informací na webu města mě moc nezajímají. Vyhledávám tam především různé kulturní programy a aktuality. Docela bych uvítal, kdyby cesta k nim byla o něco jednodušší," podotkl muž.

To už se za chvíli změní. Boskovičtí totiž pro oficiální webové stránky města chystají zbrusu nový vzhled a také služby. Úplně jinak bude vypadat už úvodní stránka webu. „Všechno soustředíme do čtyř hlavních sekcí. Půjde o informace pro turisty, naše obyvatele, média a podnikatele. Především na ně se zaměříme víc než doposud. Tušíme, že tudy by mohla vést cesta k propagaci možností, které jim Boskovice nabízí," prohlásil mluvčí boskovické radnice Jaroslav Parma.

Aktuality, které zmínil i Konečný, jsou zatím na webu města řazeny pod sebou, především podle jejich závislosti na kalendáři. „Víme, že to nemusí být pro všechny dostatečně přehledné. Proto i je začneme rozdělovat do tří sekcí, které budou pojmenované jednoduše. Stane se, stalo se a informace pro občany. Každý návštěvník se tak podívá hlavně na to, co jej konkrétně zajímá," pokračoval v popisu novinek Parma.

Přesný termín, kdy uvedou nový web do provozu, zatím neví. „Zhruba od loňského podzimu s najatou firmou domlouváme grafickou podobu stránek. Postupně jsme upravovali také naši představu o celkové struktuře. Teď nás čeká především převod většiny dat ze starého systému do nového. Snad se to obejde bez větších komplikací. Za takových okolností bychom mohli web spustit na přelomu března a dubna. V každém případě zůstane plně v naší správě," ubezpečil Parma.

Nový formát

Práci mimo jiné přidělává záměr zpřístupnit návštěvníkům všechny zprávy a reportáže deset let zpět. „U reportáží se jedná o číslo přesahující šest set padesát. Všechny převedeme do platformy typické pro www.youtube.com. Řešíme i novou podobu radničních kontaktů a úřední desky," vyjmenoval Parma.

Mezi další novinky má patřit sekce pracovně nazvaná Před a Po. „V ní zveřejníme srovnání podoby některých městských částí před investičními zásahy a po nich. Nabízí se třeba městské lázně nebo areál Červené zahrady. Myslím, že někteří lidé budou překvapení. Webové kamery budou nově zabírat větší část Masarykova náměstí a židovskou čtvrť. Lidé mohou snímky mezi sebou i porovnávat," řekl Parma.

Blanenští spustili nový web zhruba před rokem. „Stáli jsme tehdy především před otázkou, jak do jejich struktury zavést co nejvíce informací. A to se podle mého názoru povedlo dobře. Pro lidi to byla změna, ale už si zvykli," konstatoval tajemník blanenské radnice Josef Kupčík.

Ani po roce však stránky nejsou podle něj dotažené k úplné spokojenosti. „Nasloucháme všem připomínkám, proto dílčí opravy stále trvají. Úspěch zaznamenalo třeba naše rozhodnutí publikovat otázky obyvatel a odpovědi zaměstnanců radnice přímo na hlavní stránce. Takto jsou více na očích a lidé toho více využívají," je rád Kupčík.

Stejnou možnost nabízí i Boskovičtí. „Rozhodně je to lepší než zřizovat nějaké diskuzní fórum. I města, která se pro něj rozhodla, od toho nakonec upustila. Obyvatelé na nás mohou vznášet různé dotazy, ale i komentovat jednotlivé příspěvky. V tom využíváme možností facebooku. Ty budeme rozvíjet i do budoucna," sdělil Parma.

Podle Miloše Zavadila, projektového manažera blanenské společnosti Shean, která se mimo jiné zabývá i tvorbou webových stránek, zaznamenává toto odvětví prudký rozvoj. „I na webech měst se čím dál více prosazuje podpora takzvaných chytrých telefonů. Ideální je, když uživatelé mohou surfovat i tady co nejpřehledněji," podělil se o svůj názor Zavadil.