Úkolem čtyřčlenných soutěžních týmů bylo pod dohledem rozhodčích vyprostit figuranta z havarovaného auta. „Měli jsme výhodu, protože na rozdíl od ostatních soutěžních družstev dlouhodobě jezdíme i na celorepublikové závody," řekl velitel boskovického soutěžního mužstva Zdeněk Krejčí.

Nejdůležitější je podle něj v soutěži zvolit správný postup a taktiku vyprošťování. „Do jisté míry je to i o štěstí, protože scénáře fiktivní dopravní nehody si družstva losují," vysvětlil Krejčí.

Družstvo z Boskovic trénovalo v poslední době na celostátní soutěž Memoriál Františka Kohouta, který se koná v Praze. V letech 2004 a 2006 získalo v memoriálu druhé místo.

Závody podobného typu mají svůj význam. „Zdaleka nejde jen o soutěž, ale o odbornou i praktickou přípravu k výkonu povolání," řekl velitel boskovické požární stanice Antonín Hanák.

Při tréninku členové týmu používají stará vyřazená auta. „Necháme si navozit více vraků, několikrát se sejdeme a celé dopoledne zkoušíme různé techniky a promýšlíme možné scénáře," popsal taktiku velitel družstva.

Boskovická stanice na konci září také uvedla do provozu novou vyprošťovací techniku. „Starší zařízení, které jsme měli, sice ještě sloužilo, ale u nových aut už bylo stříhání a rozpínání hodně náročné. Vývoj v automobilovém průmyslu je velmi rychlý. Musíme na něj reagovat odpovídající technikou," vysvětlil Hanák.

Nové vyprošťovací zařízení má dvojnásobné výkonnostní parametry ve stříhání a zvedání. Přibližně rok trvalo, než na jeho koupi získala boskovická jednotka potřebných šest set padesát tisíc korun. „Nová technika výrazným způsobem zvýší bezpečnost lidí v krizové situaci, ale i komfort v jeho obsluze. Současně ji vnímáme jako poděkování boskovickým profesionálním hasičům, kteří se problematikou vyprošťování osob z havarovaných vozidel dlouhodobě zabývají," uvedl ředitel blanenského územního odboru hasičů Martin Oujezský.

MARIE TOMISOVÁ