Místo na židli k počítači usedl před několika dny třiatřicetiletý programátor David Jarůšek z Veselice do křesla na Transfuzním oddělením boskovické nemocnice. Patří totiž k přibližně pěti tisícům lidí, kteří v Boskovicích několikrát za rok nechají půl litru svojí krve. I když tam počet dárců není zase zase tak nízký, více krve by v nemocnici zvláště v těchto dnech uvítali.

„Každoročně k nám chodí dávat krev tak něco mezi čtyřmi a půl a pěti tisíci dárci. Protože máme naštěstí hodně pravidelných dárců, akutním nedostatkem krve a krevní plazmy netrpíme. Ale v některých obdobích je to slabší. Zrovna teď na začátku roku se k nám lidé dávat krev ani plazmu moc nehrnou, slabší je to také o prázdninách,“ uvedla staniční sestra Transfuzního oddělení nemocnice v Boskovicích Miroslava Brücknerová.

David Jarůšek jezdí společně se svými přáteli do nemocnice darovat krev zhruba jednou za tři měsíce už čtvrtým rokem. A pokud to jen trochu půjde, hodlá v tom pokračovat i dál. „K dárcovství krve mě asi před čtyřmi lety dovedla kamarádka, která pracuje jako zdravotní sestřička v blanenské nemocnici. Od té doby chodím dávat krev pravidelně společně s bratrem a s přáteli. A dokud budu zdravý, budu ji dávat dál,“ dodal Jarůšek.

Právě na podobné pravidelné dárce boskovická nemocnice sází. Na rozdíl od jiných velkých nemocnic totiž v Boskovicích musí dávat lidé krev zdarma. Odpadají tam tak jednorázoví dárci, kteří si chtějí svojí krví pouze přivydělat. Neplatit za krev se v Boskovicích rozhodli hlavně proto, že darovaná krev je většinou bezpečnější než ta, kterou musí v nemocnicích od lidí koupit.

„Podle zkušeností z jiných nemocnic víme, že lidé, kteří dávají krev zdarma, ji také mají obvykle zdravější než ti, kteří to dělají pro peníze. Když se totiž někdo rozhodne věnovat svoji krev zadarmo, tak chce jen pomoci, zatímco lidi, kteří krev prodávají, motivuje finanční odměna a tak někdy třeba zatají nějaké onemocnění, které může krev poškodit,“ vysvětlila Brücknerová, proč v nemocnici za krev neplatí.

Aby odměnili pravidelné dárce a přilákali další, rozhodli se v boskovické nemocnici pro ty, kteří v tomto roce darují krev či krevní plazmu, vyhlásit soutěž. Každý, kdo tam během letošního roku daruje krev nebo plazmu, bude zařazen do slosování o hodnotné ceny.

„Krev a krevní plazma je v nemocnici potřeba stále. Soutěž je pro pravidelné dárce zasloužená odměna a také to může přilákat nějaké nové. Proto jsme o ní také informovali na internetových stránkách města Boskovice,“ doplnil jednatel nemocnice Jaroslav Černý.