Město v kopcích s kouzelnými uličkami. Ale také málo míst k parkování, problematické křižovatky, špatná průjezdnost městem a auta přímo v centru. Do řešení dopravních problému ve městě se chtějí pustit Boskovičtí. Pomoci jim v tom má General dopravy. S některými kroky začnou už letos.

„General dopravy jsme zadali firmě, která zmapovala situaci ve městě a z ní pak vyvodila návrhy na její řešení. Méně finančně nákladné úpravy uděláme už v letošním roce, zbytek zamýšlíme tak do čtyř let, podle výše finančních prostředků v rozpočtu města,“ uvedla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Tento rok chtějí v Boskovicích například požádat o dotace na cyklostezku z Boskovic do Mladkova, na bezbariérové chodníky z Mladkova do Skalice nad Svitavou a z Boskovic směrem ke školnímu statku nebo upravit dopravní značení ve městě.

„Uvedená cyklostezka a chodníky by byly financovány z dotace. Ostatní akce v letošním roce budou spíš záležitosti organizačního charakteru. Máme na ně vyčleněno tři sta tisíc korun. Chystáme se například odstranit zeleň na místech, kde se vyjíždí z křižovatek, zprůjezdnit ulici Hybešovu nebo odstranit nadbytečné dopravní značení a přidat je naopak tam, kde chybí,“ vyjmenovala místostarostka.

Další letošní změna se dotkne výše parkovného na Masarykově náměstí. Na něm si řidiči připlatí. „General ukázal, že Masarykovo náměstí je hodně přetěžováno, někdy jej řidiči dokonce objíždí dokola, aby na něm zaparkovali, místo, aby zajeli na parkoviště u Zlaté růže. Abychom tomuto zamezili, parkování na náměstí zvýšíme. Dále v letošním roce chystáme opatření, které pomůže zorganizovat parkování na ulici Bezručova a Hradní,“ doplnila Vítková.

V dalších letech podle generelu v Boskovicích chtějí zřídit nová parkovací místa v centru města, vystavět další bezbariérové chodníky a zaměřit se na některé problematické křižovatky ve městě. „Do roku 2014 máme v plánu vyřešit křižovatky ulic Sušilova a Kapitána Jaroše, Komenského a Nádražní, Podhradní a Sušilova a také křižovatku u Pošty,“ nastínila místostarostka.

Právě křižovatky jsou podle silničářů největším dopravním problémem Boskovic. „Problematická je především křižovatka u pošty, ulic Sokolská, Havlíčkova a 17. listopadu. Hlavně v odpoledních hodinách je hodně přetěžována. Vyřešit by ji mohl kruhový objezd. O tom se mluvilo i na další frekventované křižovatce, u hotelu Slavia. Vzhledem k blízkosti železničního přejezdu tam ale není možný. Dříve byla tato křižovatka řízena jen dopravními značkami, nyní, když je světelná, je situace lepší,“ přiblížil šéf blanenských silničářů Miloš Bažant.

Také starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek vidí křižovatku u pošty jako jedno z nejproblema­tičtějších bodů dopravy ve městě. Řešení dopravních potíží v Boskovicích je podle něj běh na dlouhou trať. „S kruhovým objezdem by sice problémy na křižovatce zmizely, vzhledem k okolním domům se tam ale nevejde. Stejně tak se ani kolem celého města nedá postavit obchvat. Boskovice je krásné historické město v kopcích, potíže s dopravou se s tím ale bohužel pojí,“ dodal starosta.