Možnost dialýzy blízko svého bydliště by přivítal nejeden pacient. „Když jsem docházel s jednou funkční ledvinou do nemocnice, pamatuji, že sanitka rozvážela z Blanska pacienty třeba až k Olešnici. Čím déle člověk na dialýzu chodí, tím hůř ji snáší. Kdyby lidé dojížděli blíž, bylo by to dobře. Na druhou stranu do dialýzy Nemocnice Blansko přitekla spousta peněz,“ míní pacient, který si nepřál zveřejnit své jméno. Redakce je však zná.

Už přes dvacet let provádí odborníci dialýzu pouze v Nemocnici Blansko. Ta má potřebné přístroje i zdravotníky. „Region stačíme obhospodařit, není potřeba dalších kapacit. Nyní evidujeme tři tisíce pacientů a provádíme sedm až osm tisíc dialýz za rok,“ přiblížila ředitelka Nemocnice Blansko Vladimíra Danihelková. Podle ní tvoří polovinu pacientů právě lidé z Boskovicka. O ty by se zřízením dialýzy v sousední nemocnici mohli Blanenští přijít. „Znamenalo by to pro nás i finanční ztráty. Je to nepříjemná situace,“ míní Danihelková.

Vedení boskovické nemocnice oslovila soukromá firma Kudu. „Postavili nás před hotovou věc. Oznámili, že mají smlouvu o budoucí smlouvě a že by rádi zřídili na Boskovicku dialýzu,“ uvedl náměstek boskovické nemocnice Lubomír Petrželka. Pokud by vedení nemocnice nekývlo, firma Kudu by pro své plány našla jiné místo. „My chceme, aby péče o pacienty byla ucelená. Navíc pro lidi ze severní strany regionu to bude výhoda. Pro pojišťovnu to znamená úspora peněz, které proplácí za přepravu pacientů,“ dodal Petrželka.

Projekt společnosti Kudu leží na stole pracovníků Všeobecné zdravotní pojišťovny. Potvrdil to mluvčí Jiří Rod. „Ano, teď jednáme. V první řadě nás zajímá dostupnost a kvalita péče pro naše klienty,“ řekl Rod s tím, že o záměru musí rozhodnout Krajský úřad.

Tamní pracovníci očekávají žádost firmy Kudu každým dnem. Její plán pak musí posoudit do dvou měsíců. „Do třiceti dnů musíme vydat rozhodnutí o udělení souhlasu s personálem a věcným vybavením. Dalších třicet dnů máme na vydání rozhodnutí o registraci nestátního zdravotnického zařízení,“ popsal mluvčí krajského úřadu Petr Holeček s tím, že firma Kudu musí splnit řadu podmínek. Musí třeba ukázat odborné doklady a dokázat zdravotní způsobilost k poskytování péče. Dále se musí lidé z krajského úřadu na vlastní oči přesvědčit, zda prostory určené k dialýze odpovídají vyhlášce.

Starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek by byl raději, kdyby se do dialýzy pustila sama nemocnice. „Že Všeobecná zdravotní pojišťovna uzavřela v tomto případě smlouvu o smlouvě budoucí, to považuji za anomálii. Budu se proti tomu snažit podniknout nějaké kroky,“ řekl Dohnálek.

Firmu Kudu se redakci nepodařilo zkontaktovat.