Příroda, nebo podnikatelský záměr? „Příroda,” zvolala většina Boskovických, kteřív pondělízaplnili Zámecký skleník. Vášnivá diskuse se strhla poté, co se lidé seznámili s podobou připravovaného prehistorické­ho parku.

Park s názvem Ztracený svět chce postavit majitel boskovického westernového městečka Luboš Jerry Procházka s firmou Real Company v místě bývalé skládky a v lese blízko ráje indiánů a kovbojů. Park má zabrat čtrnáct hektarů proti původně plánovaným deseti. Záměrem prodeje pozemku se zastupitelé města budou zabývat v prosinci. Na zasedání padne i návrh, zda o Ztraceném světě nechat rozhodnout lidi v referendu.

Že je prehistorický park v Boskovicích žhavým tématem dokázalo pondělní setkání lidí s vedením města a podnikateli, kteří tam svou vizi představili. Publikum na ně pálilo jeden dotaz za druhým. „Do Doubrav, kde mají dinosauři stát, chodím na hříbky a mám to tam ráda. Bojím se, aby les i přehrada pak opravdu nebyly ztraceným světem,” přihlásila se o slovo jedna z přítomných žen.

Mikrofonu se chopila také Zuzana Parolková. „Proti dinoparku musím protestovat. V této části Boskovic rostly třeba chráněné plavuně. Westernové městečko, auta i turisté se podepsaly na jejich zániku. Nechci, aby zanikly další,” vadí ženě.

Strach z plotu

Spousta Boskovických se navíc bojí, že jim cestu do lesa zatarasí plot. „Nechci platit přes dvě stě korun za to, že vyrazím do lesa na hříbky a borůvky,” připomněl muž, který se představil jako Bayer. Zajímalo ho, jak moc budou chtít podnikatelé svůj záměr rozšiřovat. „Přidáte pak k dinosaurům šmouly?” vykřikl s nadsázkou.

Mnohé Boskovické totiž zaráží kombinace westernu a světa dinosaurů. Mini dinopark s více jak padesáti modely navíc už v jedné části westernového městečka stojí od letoška. „Nechápu souvislost mezi westernem a dinoparkem. Představení s kovboji a indiány Boskovice proslavily a najednou tam vzniká paskvil?”míní další muž.

Do diskuze se zapojili také iniciátoři petice, která proti stavbě Ztraceného světa v lese brojí. Dosud ji podepsalo dva a půl tisíce lidí. „Jde nám o toto: Příroda, nebo podnikatelský záměr? To je vše,” zvolal Jiří Vorlický z petičního výboru.

Luboš Jerry Procházka tvrdí, že mu jde také o les. „Já chci les zachovat. Vždycky jsem měl sen vytvořit zábavní park. Chtěl jsem to ale udělat přírodním způsobem, ne tam postavit skákací hrad a trampolíny. Ztracený svět má být přírodní park,” tvrdí Procházka.

Jeho partner, ředitel firmy Real Company, z počátku mlčel. K mikrofonu jej vybídly až další dotazy: „Co je vůbec Real Company za firmu? Proč chce stavět dinopark zrovna v Boskovicích?” ptali se lidé. Ředitel firmy Martin Chvátal tvrdí, že Real Company pouze investuje peníze. „S Jerrym se znám od malička, to on přišel s nápadem postavit Ztracený svět. Naše firma bude investovat a Jerry bude přírodní park provozovat,” přiblížil Chvátal.

Proti Ztracenému světuv pondělínebyl třeba Tomáš Dvořák. „Ten záměr sahá do úrovně, kde končí westernové městečko. Pak zbývá ještě strašně moc hektarů. Les zůstane zachovaný. Navíc dinosauři zviditelní Boskovice,” řekl Dvořák.

Nejistá budoucnost

Jiní lidé se ale bojí, co bude, až éra dinoparků skončí. Chvátal z Real Company na to nedokázal odpovědět. „Nevím, co bude za dvacet let. Nemohu fabulovat. Zkrátka chceme v Boskovicích rozšířit přírodní park. Nechceme tam stavět domy nebo kácet les. Pokud budou zastupitelé proti, máme vyhlídnutou lokalitu v Šatově,” dodal ředitel firmy.

Diskuzi v Zámeckém skleníku sledoval také jeden ze zastupitelů Jaromír Formánek. „Na příštím zasedání zastupitelů podám návrh, aby o Ztraceném světě rozhodli lidé v referendu,” sdělil.

Jiří Vorlický z petičního výboru dává přednost anketě. I v té mohou lidé dát vedení města vědět, zda jsou pro, nebo proti dinosaurům.

Proti anketě nic nemá ani majitel westernového městečka. „Je to dobrý nápad. My nyní znovu požádáme zastupitele o rozhodnutí, zda podpoří, nebo nepodpoří záměr prodeje pozemku o velikosti čtrnáct hektarů,” uzavřel Procházka.

Závěrečné slovo patřilo boskovickému starostovi Jaroslavu Dohnálkovi. „Do poloviny prosince svoláme zastupitele a záměr prodeje projednáme. Zasedání je veřejné, kdokoliv se může přijít podívat, jak budeme hlasovat,” řekl a připomněl, že v těchto dnech připravuje odpověď na petici. „Petici podepsalo přes dva tisíce lidí. Bereme ji vážně,” upozornil Dohnálek. Podle něj by Ztracený svět nabídl Boskovickým i nová pracovní místa a přilákal by do města víc turistů.

Ztracený svět. To mají být dinosauři a sport

Boskovice – Dinosauři, pravěcí lidé či lanové centrum a jízda na šlapacích čtyřkolkách. Takovou podobu Ztraceného světa nosí v hlavě majitel westernového městečka v Boskovicích Luboš Jerry Procházka. „Ztracený svět má být přírodní park, kde se lidé dozví o vzniku a vývoji života na Zemi až po současnost,” říká muž.

Prehistorický lesopark má zabrat čtrnáct hektarů poblíž westernového městečka. V těchto místech roste les a je tam prostor po bývalé skládce. Jedinou budovou bude podle Procházky hala, která má stát v místě, kam se nyní vyváží hlína. „Ve spodním patře budovy plánujeme restauraci, dětský koutek, prodejnu suvenýrů, toalety a kanceláře. Ve druhém patře bude audiovizuální sál, kde si lidé užijí promítání a různé hry,” popisuje Procházka s tím, že hala má ukrývat také expozici pohyblivých modelů ještěrů.

Z budovy lidé projdou po mostku rovnou do lesa. Tam se vydají na cestu jednotlivými obdobími. „V části druhohory minou dinosaury, v třetihorách zase savce, uvažujeme také o modelech primátů,” pokračuje Procházka.

Podle něj by v parku nebyla nouze o sportovní vyžití. Ti starší by si vyzkoušeli udržet rovnováhu na lanech přímo v přírodě, lanové centrum pro nejmenší má být poblíž hlavní budovy. „Tam si lidé budou moct půjčit a zajezdit si na šlapacích čtyřkolkách, které nejsou motorové,” líčí dál Procházka. Kromě dráhy pro čtyřkolky chce postavit i lezeckou stěnu. Uvažuje také o skateparku a odpočívadle, které by vznikly ve spolupráci s městem.

U hlavní budovy je v plánu zpevnění a stavba parkoviště. Z cesty, která míří k westernovému městečku, by tak zmizela auta, která tam nyní nechávají turisté stát.

Desítky dinosaurů si lidé v Boskovicích mohou prohlédnout již nyní. Procházka je nechal postavit v přírodním amfiteátru, který nebyl využitý. Dinosauři patří firmě Real Company, která zahajovala práce na Prehistorickém parku v Šatově. Z jednání s Procházkou pak vyplynul návrh postavit tento lesopark v sousedství boskovického westernového městečka.