Podle obžaloby měl zneužít informací v obchodním styku v době, kdy vedl nemocnici svaté Zdislavy v Mostištích na Žďársku. Tu měl prostřednictvím své firmy Chironax a nevýhodné leasingové smlouvy připravit o jeden milion korun.

Vše o kauze ředitele boskovického nemocnice Jaroslava Černého čtěte najdete ZDE

Právě tato kauza mimo jiné zlomila Černému vaz v ředitelském křesle městské nemocnice v Boskovicích. Odtud ho rada města Boskovic v pondělí odvolala. Od úterý je dočasně novým jednatelem boskovické nemocnice tamní starosta Jaroslav Dohnálek.

„Situace kolem pana Černého byla složitější. Na jedné straně jeho známá soudní kauza, která se vyhrotila a přenesla do roviny, kdy nepřispívá k dobrému jménu nemocnice. Na druhou stranu zde byly i problémy, jenž se nám za uplynulé období nepodařilo úspěšně vyřešit. Jedním z nich byla v poslední době špatná komunikace mezi panem Černým a radou města. Některé materiály ohledně chodu nemocnice jsme nedostávali včas. Rada města všechny tyto věci zvážila a rozhodla se pro změnu, která by měla nemocnici posunout o krok dál. Já bych to neviděl až tak dramaticky. V manažerské praxi je to poměrně častý jev, kdy dojde na vedoucích místech ke změně,“ vysvětlil krok rady města starosta Jaroslav Dohnálek.

Jaroslav Černý však podle jeho slov dokázal za téměř čtyři roky svého působení na postu ředitele dostat hospodaření nemocnice do kladných čísel. Přesto se rada města, která je zároveň valnou hromadou nemocnice, rozhodla Černého odvolat. Byť hlasování o odchodu Černého nebylo jednotné. Většina členů rady však zvedla ruku pro odvolání bývalého jednatele. „Je to pro mě překvapení, po tom všem, co jsem pro nemocnici udělal. Nechápu, proč mě rada města odvolala, když si nemocnice vede dobře a není v mínusu. Že město nemělo včas všechny podklady o hospodaření si nemyslím. A zmíněná soudní kauza? To je můj osobní problém. Pokud to vedení města nějak zásadně nevadilo čtyři roky, kdy jsem stál v čele nemocnice, nevím proč by to mělo vadit teď,“ okomentoval svůj odchod Černý.

Osobní problém bývalého jednatele boskovické nemocnice Jaroslava Černého přitom už třikrát řešil krajský soud. Ve všech případech rozhodl stejně. Za zneužití informací v obchodním styku odcházel od soudu Černý naposledy v únoru s trestem odnětí svobody na tři roky s podmínkou na pět let. Navíc s peněžitým trestem ve výši půl milionu korun a pětiletým zákazem vést obchodní společnosti. Rozsudek není pravomocný, Černý se na místě odvolal. „Soud má za prokázané, že smlouva byla pro Nemocnici svaté Zdislavy nevýhodná a vydělala na ní společnost Chironax, potažmo obžalovaný,“ uvedl soudce Aleš Novotný.

Nyní starosta Boskovic vypíše výběrové řízení na nového jednatele nemocnice. „Na příští radě města předložím podmínky výběrového řízení. V nemocnici neplánuji žádnou revoluci nebo personální změny. Sejdu se s primáři oddělení a o celé věci si promluvíme. Chci udělat vše proto, aby nemocnice měla v co nejkratší době nového šéfa a nedošlo k narušení jejího chodu,“ dodal Dohnálek.