V boskovické porodnici se rodí stále více dětí. Loňský rok dokonce předčil všechna očekávání. V tamní porodnici se narodilo devět set šest dětí, tedy nejvíce za posledních patnáct let. Své děti tam přivedlo na svět o šedesát žen více než v předchozím roce a počet porodů vzrostl naříklad oproti roku 2005 o dvě stě tři.

„Minulý rok se u nás narodilo devět set šest dětí. V jedenácti případech z toho pak dvojčata,“ uvedl primář gynekologicko–porodnického oddělení Nemocnice Boskovice Jan Machač s tím, že nejmladší maminka měla sedmnáct let a nejstarší pětačtyřicet.
Boskovická porodnice se pyšní také tím, že ji začaly vyhledávat i rodičky z jiných okresů. „Loňský rok byl ojedinělý i v tom, že k nám našly cestu i ženy například z Brna nebo Svitav,“ dodal Machač.

Podle něj je vysvětlení většího počtu porodů jednoduché. „Opravdu mohu říct, že v těchto letech vrcholí baby boom. Dříve rodily ženy ve čtyřiadvaceti nebo pětadvaceti letech. Dnes se věk prvorodiček posunul k devětadvaceti rokům,“ doplnil Machač.

Přestože se počet porodů v boskovické porodnici stále zvyšuje, rodičky nemusí mít obavy, že by pro ně v porodnici nebylo místo. „Ještě se nestalo, že bychom museli nějakou rodičku odmítnout nebo ji kvůli velkému počtu porodů poslat jinam,“ doplnil primář.

Počty porodů

rok 1976 (nejvíce v historii boskovické porodnice) - 1670
rok 1993 – 946
rok 2000 - 687
rok 2001 - 687
rok 2002 - 689
rok 2003 - 685
rok 2004 - 669
rok 2005 - 703
rok 2006 - 722
rok 2007 – 846
rok 2008 - 906

Větší množství maminek chodí v posledních letech i do ordinace boskovického gynekologa Jaroslava Novosada. „Jednoznačně pozorujeme nárůst maminek, a to několikanásobně. Jestli jsme mívali dříve v ordinaci šedesát rodiček za rok, tak v současné době jich máme například jen z Boskovic sedmdesát,“ uvedl gynekolog, který ordinuje v boskovickém zdravotnickém centru Hippokrates a jezdí i za pacientkami do Olešnice, Kunštátu, Velkých Opatovic a nově i Březové nad Svitavou.

Podle něj volí většina jeho pacientek právě boskovickou porodnici. „Je to pro ně spádově nejblíž. Mohly by sice jet například do Brna či Svitav, ale myslím, že všechny porodnice nabízejí podobný komfort. Nevidím v ostatních nemocnicích žádnou výhodu oproti té boskovické,“ řekl Novosad.
Loni v Boskovicích přivedla na svět syna Toníčka například i sedmadvacetiletá Jitka Niznerová z Kunštátu.

„Nejprve jsme samozřejmě zvažovali, zda se vydáme například do Brna. Dala jsem ale na radu známých a kamarádek, které už děti mají. Zásadní roli hrálo také to, že Boskovice jsou blíž,“ uvedla mladá maminka, podle které bylo důležité i to, že se manželům Niznerovým v porodnici personál věnoval. „Dobře nám vysvětlili, jak dítě koupat, přebalovat i kojit. Ochotně nám poradili, a to se také všude nestává,“ dodala.