Její slova potvrdil i krajský radní pro zdravotnictví Igor Chlup. „Situace v Nemocnici Boskovice je obdobná jako ve zdravotnických zařízeních zřizovaných Jihomoravským krajem a neliší se od zbytku republiky. Teď tedy není vhodné, aby kraj pod svou správu přijal zařízení, které potřebuje hodně peněz,“ oznámil Chlup.

Za špatnou finanční situací nemocnice stojí podle boskovických radních nárůst mzdových požadavků zaměstnanců a dlouhodobý nedostatek investic do přístrojového vybavení.

Kraj sice žádosti nevyhověl, přesto má v plánu provoz boskovického zařízení podporovat. „Zajištění zdravotní péče v severní části kraje považuji za důležité. Mým záměrem je projednat s vedením kraje možnost podpory této nemocnice v podobě konkrétní částky do krajského rozpočtu na příští rok,“ doplnil krajský radní pro zdravotnictví.

Ilustrační foto.
Babybox umístí u boskovické nemocnice a na stanovišti blanenské záchranky

Podle mluvčího radnice Jaroslava Parmy nyní starostka pověřila zastupitele a vedení Boskovic zajištěním řádného chodu nemocnice v roce 2018. „Nemocnice plně spoléhá na odpovědnost města, jako vlastníka, za zachování kvalitní lékařské péče pro spádovou oblast. Město opakovaně prohlašovalo, že podpoří zdravotnické zařízení hlavně v investičních programech obnovy přístrojů,“ informoval jednatel nemocnice Miloš Janeček.

Letos se nemocnici ještě podaří udržet v zisku. „V současné době je provozně zisková díky maximalizaci výnosů od zdravotních pojišťoven a přísné kontrole provozních výdajů. Problémem se stává vysoký nárůst objemu mezd pracovníků,“ dodal jednatel.

Pacienti zatím žádná omezení nepocítili. V letošním roce se dokonce dočkali nových nemocničních přístrojů. Na jejich nákup přispělo město částkou devět milionů korun.

Před dvěma lety převzal Jihomoravský kraj do své správy městskou nemocnici v Hustopečích na Břeclavsku. Tamní zařízení mělo dlouhodobě finanční potíže. „To je horší případ než v Boskovicích. Jedná se o jedno z velmi problémových zařízení našeho regionu. V současnosti je sto dvacet milionů korun ve ztrátě,“ upozornila krajská náměstkyně Malá.

Lékař. Ilustrační foto.
Pacienti jsou agresivní. Lékaři kvůli tomu dali výpověď, chtějí být víc chránění