Procházka se zlomenou nohou na reprízu neúspěšného focení končetiny už je teď minulostí. V pondělí bylo slavnostně otevřeno nově zařízené radiologické oddělení boskovické nemocnice. To díky digitálním přístrojům nabídne pacientům vyšší kvalitu odhalování zlomenin, odpadnou i druhotné návštěvy kvůli nepovedeným snímkům.

„Rentgenový laborant teď okamžitě pozná, jestli se snímek povedl. Tím odpadá opakovaná návštěva rentgenu v případě, kdy je snímek nekvalitní. Dřív se to totiž dalo zjistit až po jeho vyvolání. Teď se vše zabezpečí v jediném vstupu. Provoz jako takový se nezrychlí, protože pacienti potřebují určitou přípravu. Zpřesní se ale diagnostika,“ popsal výhody nových digitálních rentgenů jednatel nemocnice Jaroslav Černý.

Podle primářky radiologického oddělení Kamily Krausové používají současné přístroje také menší dávnku ozáření. Navíc teď lékaři mohou pořizovat snímky i přímo u lůžka. „Jedním z nových přístrojů na oddělení je pojízdný rentgenový přístroj. S novými přístroji přitom došlo také k rozšíření obrazového archivačního a komunikačního systému a diagnostických stanic, na kterých se výsledky rentgenového snímání vyhodnocují,“ představila novinky Krausová.

Dodala, že snímky v digitální podobě nyní poputují k jednotlivým ambulancím rychleji. Snadno dostupné tak budou i pro lékařská zařízení mimo nemocnici, vše bude možné snadno poslat přes internet nebo přenést na cédéčku. Snímky bude také možné dále zpracovávat.

Nemocnice by díky moderní technice měla ušetřit i na provozu oddělení. Vyvolání jednoho rentgenového snímku totiž bude o desítky korun levnější. „Současná technologie se snímky pracuje podobně jako digitální fotoaparáty. To znamená že na vyvolání těch nových snímků nepotřebujete kupovat film, výbojku, ustalovač a další chemikálie. Díky tomu se měsíčně ušetří zhruba tři sta až čtyři sta tisíc korun,“ upřesnil Černý.

Představení modernizované radiologie se zúčastnila také ředitelka blanenské nemocnice, zástupce Jihomoravského kraje a starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek. Ten poděkoval pracovníkům zařízení za ochotu, s jakou čtyřměsíční přerod oddělení v plném provozu zabezpečili. „Věřím, že cesta, po které jdete, je správná. Boskovická nemocnice by se tak brzy mohla zařadit mezi zdravotnická zařízení jedenadvacátého století,“ řekl Dohnálek.

Digitalizaci za necelých osmdesát miliónů korun si pochvalovali i pacienti, kteří se s novými přístroji na radiologii setkávají už čtrnáct dnů. „Nové prostředí se mi moc líbí. Čekání na rentgen je příjemnější,“ nechala se slyšet jedna z čekajících Jiřina Přikrylová z Boskovic.