První pacienti tam ulehnou začátkem července.„Je to další obrovský posun v kvalitě poskytované péče,“ uvedl šéf boskovické nemocnice Jaroslav Černý. „Díky novému vybavení se nemocnice posunuje do námi slibovaného jednadvacátého století,“ nešetřil chválou ani starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek. Právě městu Boskovice zdravotnické zařízení patří.
Ve třetím patře nemocnice vzniklo šest lůžek intenzivní péče pro pacienty chirurgie, tři lůžka pro pacienty ortopedie a tři pro gynekologii. „Dosud byly pro tyto tři obory samostatné jednotky intenzivní péče, péči jsme poskytovali na devíti lůžkách. Pro ortopedii se využívala lůžka chirurgická,“ uvedl primář chirurgie Jiří Vokurka. Podle něj je soustředění intenzivní péče pro všechny tři obory do jednoho místa výhodné, protože to usnadní organizování práce lékařů i sester.
„K dispozici budou také nové přístroje, vybavení, ventilátory, monitory. To všechno je samozřejmě k prospěchu pacientů. Předpokládáme, že díky nové jednotce intenzivní péče se budeme moci starat i o pacienty, které bychom dříve posílali jinam,“ doplnil Vokurka.
Významný je čtvrtinový nárůst počtu lůžek. „Dosud kapacita nestačila. Narostl totiž počet implantátů na ortopedii, byl velký tlak na lůžka, dostávali jsme se do složitých situací. Někdy tam museli být urgentně operovaní pacienti sledováni na standardním oddělení, což může být zejména u starších pacientů riskantní,“ doplnil primář chirurgie.
Vedení nemocnice už má plány, jak naloží s prostorami, které se uvolní po nynějších jednotkách intenzivní péče. „Stávající chirurgická JIP bude nyní uzavřena a budeme shánět peníze na její zvelebení. Jedním z plánů je, že tam vznikne takzvaná nadstandardní lůžková péče pro chirurgii, tedy každý pokoj s WC a příslušenstvím. Nepřibylo by tak lůžek, ale zrušili bychom nynější pětilůžkové pokoje,“ popsal Jaroslav Černý.
Na nynějších gynekologických intenzivních lůžkách by chtěli v budoucnu poskytovat takzvanou dlouhodobou intenzivní péči. „Už o tom jednáme. Ulevili bychom tím anesteziologicko resuscitačnímu oddělení, protože máme řadu pacientů, kteří péči specializovaných přístrojů potřebují třeba dva měsíce. Lůžka dlouhodobé intenzivní péče by měla regionální charakter, pomohli bychom tím i nemocnici v Blansku a v Letovicích,“ dodal šéf nemocnice.
Pořízení multioborové jednotky intenzivní péče stálo šestačtyřicet milionů korun. Z toho dvaatřicet milionů nemocnice získala ze státního rozpočtu.
Letošní investice v nemocnici tím nekončí. V polovině července začne druhá etapa digitalizace rentgenového pracoviště. Kromě stavebních úprav to bude znamenat také kompletní výměnu všech zbylých rentgenů za nové. „Hotové to bude ještě letos. Za vývojky a další věci spojené s klasickým rentgenováním tak ušetříme měsíčně asi čtyři sta tisíc korun,“ dodal Jaroslav Černý.