Od prvního června v městském zdravotnickém zařízení navíc sníží kapacitu na dvou stanicích interního odděleních. Z dvaapadesáti lůžek na dvaatřicet. Na jak dlouho, není v tuto chvíli jasné. Mínus dvacet lůžek jde podle jednatele nemocnice Radima Dembiňáka na vrub nedostatku lékařů. Vyjádření boskovické nemocnice si můžete přečíst níže.

„Na interně máme v současnosti podstav tři lékaře. Nutně bychom na hlavní pracovní poměr potřebovali sehnat alespoň dva. Snažíme se to řešit, ale zatím se nám nedaří. Jsme v situaci, kdy si stávající personál potřebuje oddechnout, vzít si dovolenou a také se vzdělávat. Není možné chodit jen do práce, domů a pak zase hned do práce. Abychom byli v těchto počtech schopni zajistit systém služeb a stoprocentní zdravotní péči, museli jsme dočasně snížit kapacitu o dvacet lůžek. To je zhruba o čtyřicet procent z celkového počtu. Na jak dlouho, není v tuto chvíli jasné,“ řekl v pátek dopoledne Deníku Radim Dembiňák.

Dodal, že ze zmíněného oddělení v této chvíli není nikdo na odchodu a služby se snaží pokrýt i z jiných zdrojů. Zároveň stále hledají primáře pro dětské oddělení a současný stav tam řeší s pojišťovnou.

Vyjádření boskovické nemocnice ze soboty 25. května 2024:

Vedení Nemocnice Boskovice se rozhodlo z provozně-technických důvodů k dočasnému snížení lůžkové kapacity pacientů na interních odděleních. Toto rozhodnutí nebude mít žádný vliv na kvalitu a rozsah poskytované zdravotní péče ani na příjem pacientů, kteří budou potřebovat ošetření.

Toto rozhodnutí ovšem ovlivní přijímání pacientů z okolních nemocnic, a proto vedení Nemocnice Boskovice rozeslalo oznámení o omezení lůžkové kapacity od 1. 6. 2024 do okolních nemocnic, aby toto omezení zahrnuly do svých plánů.

Dočasné snížení lůžkové kapacity umožní Nemocnici Boskovice lépe optimalizovat obsazení jednotlivých pracovišť lékaři, sestrami a dalším personálem. K tomuto kroku se vedení nemocnice rozhodlo s cílem snížit vysoké pracovní vytížení lékařského a nelékařského personálu Nemocnice Boskovice. Dlouhodobé vysoké pracovní vytížení personálu nemocnice reflektuje současnou situaci v malých nemocnicích v celé České republice.

Vedení města Boskovice je s tímto rozhodnutím v souladu a jsme přesvědčeni, že tento krok umožní nejen snížení pracovního vytížení, ale také lepší rozložení profesního a soukromého života lékařského i nelékařského personálu, tak jak je to v dnešní době standardem u jiných povolání.

Nemocnice Boskovice zůstává i přes toto dočasné omezení stabilním poskytovatelem lékařské péče v regionu, a všichni občané se mohou spolehnout na to, že v případě potřeby budou ošetřeni.

Rádi bychom tímto chtěli poděkovat všem zaměstnancům Nemocnice Boskovice za jejich péči a čas, který do této péče investují.

Boskovická starostka Jana Syrovátková uvedla, že s problémy ohledně chybějících lékařů a personálu se nepotýkají jen v Boskovicích, ale i v řadě ostatních nemocnic. „Ze dvou stanic interny uděláme dočasně jednu. Stavíme se k tomu čelem a nové lékaře se snažíme sehnat. Z mého pohledu nás dobíhá personální situace, které se v minulosti neřešila tak důrazně a někdy možná i ne moc šťastným způsobem. Lékařská péče na interně a odbornost zůstává zachovaná, jen jsme dočasně snížili kapacitu lůžek,“ informovala boskovická starostka.

Omezení pro řidiče na tahu z Boskovic. Na cestě narazí na uzavírku
Omezení pro řidiče na tahu z Boskovic. Na cestě narazí na uzavírku

Interní oddělení poskytuje komplexní lůžkovou péči v rozsahu celého vnitřního lékařství se zaměřením na choroby kardiovaskulární, periferní cévní a metabolické choroby, onemocnění z oblasti endokrinopatie nebo revmatologické choroby. „Kde přijmou pacienty, kteří by za normálních okolností leželi na interně v Boskovicích a nebude pro ně pro snížení kapacity místo? Jednoduše tam, kde bude v okolí volno. Kontaktovali jsme nejbližší zdravotnická zařízení a požádali o spolupráci,“ poznamenal Dembiňák.

Boskovická opozice neměla v pátek ještě potřebné informace. „Na zastupitelstvech jsme pořád ubezpečováni, že nemocnice je ok. Tak asi není. K situaci na interně nemám aktuální informace," uvedla opoziční zastupitelka a bývalá starostka Boskovic Hana Nedomová.

Chybí tam lékaři nebo je tam nějaký technický problém? „Netuším. Snad se vedení podaří situaci zvládnout a nemocnice začne fungovat bez omezení,“ dodala Nedomová.