Vypnutá byla část elektrických okruhů polikliniky a ředitelství nemocnice. Revize později odhalila, že další čtyři přívodní kabely jsou v havarijním stavu a jen dva jsou v pořádku.

Při další poruše některého z kabelů přitom hrozí výpadek nemocničních počítačů. Bez proudu by byla také část lůžkových oddělení. „Jediným řešením je urychlená rekonstrukce přívodních kabelů. Místo nich se musejí dát nové. Jedná se o havarijní stav," uvedl Petr Vychodil, vedoucí správy nemovitostí na majetkovém odboru boskovické radnice.

Vedoucí technického oddělení boskovické nemocnice Karel Horák uvedl, že nedávný výpadek elektřiny pacienty neohrozil. Nemocnice má dva nezávislé přívody vysokého napětí do vlastní trafostanice. V případě nouze může využít i dieselagregát. „Výpadek elektřiny postihl zejména naši počítačovou síť a část budov. Pacienti v ohrožení života nebyli. Pro případ havárie máme náhradní zdroje energie včetně agregátu. Ty pokryjí zásadní pracoviště v nemocnici, jako je například jednotka intenzivní péče. Každopádně přívodní kabely jsou ve špatném stavu a je potřeba je vyměnit," řekl Horák.

Podle Vychodila se udělá nové kabelové vedení z trafostanice do rozvoden polikliniky a lůžkového traktu včetně nových připojovacích skříní. „Počítá se s náklady přibližně dva miliony tři sta tisíc korun," upřesnil Vychodil.

Původní kabely fungují v nemocnici od druhé poloviny padesátých let minulého století, kdy se nemocnice stavěla. Jeden z nich se porouchal už loni. „V případě poruchy dalšího propojovacího kabelu mezi rozvodnami by mohlo dojít k výpadku některých okruhů polikliniky nebo lůžkového traktu. Operační sály, rentgeny a jednotky intenzivní péče včetně oddělení ARO jsou již napájeny novými kabely z opravené části rozvodů," dodal Vychodil.

Mimořádné zastupitelstvo

Opravu poškozených elektrických rozvodů budou Boskovičtí řešit na mimořádném zastupitelstvu. Starosta ho svolal na středu na čtvrtou hodinu odpolední do víceúčelového sálu městského úřadu. Zástupci města, které nemocnici provozuje, tvrdí, že se snaží závadu odstranit co nejdříve a problém vyřešit. „Pacienti naší nemocnice nejsou ohrožení. Nicméně je to problém, který musíme co nejdříve vyřešit a neodkládat ho," vysvětlil mimořádné zasedání zastupitelstva boskovický starosta Jaroslav Dohnálek.

Opozičnímu zastupiteli za KSČM Vladimíru Farskému vadí, že o problémech s elektřinou v boskovické nemocnici zatím nemá žádné informace. „Zaráží mě, že o takto důležité věci informuje vedení města novináře dřív než zastupitele. Mám v e-mailu jen program mimořádného zastupitelstva, kde se bude projednávat oprava kabelů v nemocnici. Podklady k tomu jsem ještě od vedení města nedostal," uvedl Farský.

To další opoziční zastupitelka za Věci veřejné a lékařka boskovické nemocnice Kamila Krausová o výpadku elektřiny v nemocnici věděla. „ Co vím, tak výpadek proudu se obešel bez vážnějších komplikací. Každopádně jsem zvědavá, co nám vedení města k tomu řekne na zastupitelstvu," poznamenala lékařka.

Na mimořádné jednání zastupitelstva se chystá i Vladimír Jakubec z hnutí ANO, který je ostrým kritikem boskovické radnice. „K poruše na přívodech elektrické energie do boskovické nemocnice zatím nemám moc informací. Ale tuším, že to může být problém, jestli jsou ty kabely ještě původní z padesátých let," řekl Jakubec.

Ten také upozornil, že nemocnici by měl spravovat kraj, a ne město. „Dlouhodobě poukazujeme na to, že nemocnici má provozovat kraj. Z městského rozpočtu totiž nemocnice vysává spoustu peněz a pro město je to obrovská zátěž. Odhaduji, že letos bude ve velké ztrátě v desítkách milionů," uzavřel boskovický aktivista.