Na vykoupené ploše chtějí Boskovičtí postavit sportovní halu a další sportoviště. „Bez těchto pozemků bychom v Červené zahradě nemohli například postavit šestidráhový atletický ovál. Jednání o odkupu byla dlouhá a obtížná. Pan Paroulek chtěl za rozložení platby do splátek finanční plnění přes tři miliony korun. Jednu splátku zaplatíme letos do konce října a další dvě příští rok. Místo zmíněného plnění jsme se dohodli na převodu parcel v ulici Absolonova,“ okomentoval dohodu boskovický starosta Jaroslav Dohnálek.

Návrat ke kořenům. Tak by se dal zjednodušeně popsat vývoj plánů na výstavbu sportovní haly v Boskovicích za poslední dekádu. Aktuální varianta v Hybešově ulici půjde podle všeho k ledu. Vedení města se totiž po letech dohodlo s advokátem Janem Paroulkem
Sportoviště v Červené zahradě se stěnou i dráhou. Boskovice představily studii

O návrhu kupní smlouvy už Deník před časem informoval. Advokát Jan Paroulek se k ní tehdy nevyjádřil. Podle vedení města původně požadoval za prodej pozemků pětatřicet milionů korun. Původně zastupitelé odhlasovali výstavbu sportovní haly v ulici Hybešova. Toto usnesení však tento týden zrušili a dali zelenou Červené zahradě. „Vyhovíme požadavkům všech sportovních oddílů. V Červené zahradě je prostor doplnit sportovní halu také lezeckou stěnou a kuželnou,“ poznamenal boskovický místostarosta Radek Mazáč.

Boskovičtí také nedávno představili novou studii sportovního areálu Červené zahrada. V areálu fungují například dvě fotbalová hřiště, zimní stadion, akvapark a tenisové kurty. „Nyní areál působí poněkud chaoticky. Bylo potřeba ho řešit jako celek. A prověřit jeho prostorové možnosti v souvislosti s nevyhovujícím dopravním řešením, nedostatkem parkovacích ploch, absencí atletického oválu a s umístěním nové sportovní haly,“ uvedl jeden z autorů studie architekt Zdeněk Fránek.

Rozsáhlá studie Červené zahrady s několika variantami nových sportovišť byla přitom na stole už před čtyřmi lety. Nejdražší se blížila ke 300 milionům. Pro místní je klíčová zejména výstavba sportovní haly, která už v minulosti ve městě zkrachovala na několika místech. Řada místních je však skeptická. „Nevěřím, že nějaká sportovní hala bude v Boskovicích někdy stát,“ okomentoval situaci na sociální síti například Patrik Oujezský.

Florbalisté Blanska skončili na Brno Open Game v osmifinále.
Blanenský Atlas uspěl na Open Game, v osmifinále vypadl se Slováckem

Podle místostarosty Mazáče město v průběhu letošního léta vyhlásí na stavbu sportovní haly architektonickou soutěž, kterou na podzim vyhodnotí a vybere firmu na vypracování projektové dokumentace. Zároveň uspořádá seminář pro zastupitele i veřejnost.

V minulosti už město v areálu Červené zahrady koupilo bývalý Dvořáčkův mlýn. Řada místních má obavy, že při stavbě dalších sportovišť půjde k zemi. Jedním z těch, kteří dlouhodobě bojují za záchranu tohoto historického objektu, je Miloš Pachl. „Společně s nedalekými památkami Panského pivovaru a bývalého Piruchtova mlýna se jedná o historicky cenné objekty, které navazují na městskou památkovou zónu. Dvořáčkův mlýn by se měl zachovat i pro další generace. Rozvoji sportovního areálu nevadí. Naopak. Jeho prostory se dají využít. Například pro zázemí sportovních oddílů,“ uvedl Pachl.

Radek Mazáč uvedl, že případná demolice Dvořáčkova mlýna není na pořadu dne. Sportovní hala se má stavět na vzdálenějších pozemcích. „Pro Dvořáčkův mlýn se budeme snažit najít využití. Teď řešíme pozemky pod bývalým hotelem Velen,“ upřesnil Mazáč.