Žádné překvapení se nekonalo, všechno běželo jako na drátkách. Na svém ustavujícím zasedání v pondělí boskovičtí zastupitelé přesně v duchu koaliční dohody ve veřejném hlasování zvolili starostu města, dva místostarosty i členy rady.

I když Boskovičtí ve volbách poslali do zastupitelstva řadu nových tváří, nejužší vedení města zůstává stejné jako v předchozím volebním období.

Staronovým starostou Boskovic je tak Jaroslav Dohnálek (ODS). Uvolněnou místostarostkou již třetí volební období Jaromíra Vítková (KDU-ČSL). Druhým, neuvolněným místostarostou se stal nováček v zastupitelstvu, Dominik Božek (TOP 09).

„Děkuji, že jste mě zvolili starostou. Před čtyřmi lety jsem žádal, abychom byli dělným zastupitelstvem, abychom nevedli zbytečné stranické a mocenské boje. Dnes žádám o totéž,“ uvedl Dohnálek, který ve volbách v Boskovicích získal absolutně nejvyšší počet hlasů. „To však nepovažuji za výhru, ale za závazek vůči lidem,“ dodal starosta. Ruku pro něj zvedlo dvacet zastupitelů včetně obou zastupitelů z KSČM.

Pro formu navrhli svého kandidáta na starostu také sociální demokraté, kteří volby v Boskovicích vyhráli. Ke zvolení svého lídra Pavla Grenara starostou však neměli dostatek hlasů. Věci veřejné navrhly jako starostku Kamilu Krausovou, ale ani ta neměla šanci v předem připraveném scénáři uspět.

Zastupitelé v pondělí schválili také to, jaké budou kompetence obou místostarostů. Jaromíra Vítková tak kromě zastupování starosty v nepřítomnosti bude mít na starosti zejména oblast školství, životního prostředí, dopravy, vodovodů a kanalizací, památkové péče, tělovýchovy a sportu, grantovou agendu města a také spolupráci s neziskovými organizacemi. Dominik Božek se bude věnovat hlavně cestovnímu ruchu, územnímu a strategickému rozvoji města, spolupráci s osadními výbory a také bude komunikovat s Kulturními zařízeními města Boskovice a Službami Boskovice. „Zvolení místostarostou je pro mě obrovská čest. Sice jsem takovou práci nikdy nedělal, ale doufám, že mi pomohou moje zkušenosti z práce ve veřejném sektoru a ve firmě, které mám i ze zahraničí,“ uvedl Božek, spolumajitel zámku Boskovice.

Třetina radních ženy

V radě města Boskovice kromě starosty a místostarostů zasedne dalších šest radních, třetinu rady nyní tvoří ženy. Radními jsou František Sivera a Jaromíra Šmerdová (oba ODS), Marie Zouharová (KDU-ČSL), Dušan Sušil a Radek Mazáč (Sdružení SNK ED a Sportovci Boskovice) a Jan Vlach (Nezávislí kandidáti Prosperita Boskovic) .

Nový radní, ale dlouholetý zastupitel Dušan Sušil (v minulých letech volený jako nezávislý za KSČM), který pravidelně mívá při zasedáních nejvíce připomínek, si ani tentokrát neodpustil menší výstup. „Členem zastupitelstva jsem již od roku 1990, ale ani po těchto volbách mi není jasné, kdo je vlastně vítězem voleb. Ten, kdo skutečně vyhrál, nebo ten, jehož strana získala jeden mandát a on se sám navrhl do rady města?“ ptal se s narážkou na radního za Nezávislé kandidáty Prosperita Boskovic. Poukázal mimo jiné i na to, že jako zastupitel za KSČM neměl šanci získat místo v radě, ať byl volební výsledek strany jakýkoliv. „Svoje názory neměním. Podle mě v Boskovicích prohráli voliči, protože vše dopadlo jinak, než si přáli,“ dodal.

Pavel Grenar, lídr ČSSD, která v Boskovicích vyhrála volby, slíbil, že budou takovou opozicí, která bude jasně stát za svým programem. Sociální demokraté v minulých letech tvořili koalici s ODS a KDU-ČSL, ale před těmito volbami sociální demokraté řekli, že s ODS už do koalice nepůjdou.

Pět uskupení v Boskovicích uzavřelo koaliční dohodu už dva dny po volbách. Programové prohlášení koalice zveřejní do konce ledna. Na ustavující zasedání zastupitelstva v pondělí přišlo všech sedmadvacet zastupitelů. Po zvolení se funkce zastupitele vzdal Jiří Šumbera (KDU-ČSL), kterého nahradil František Skřipský, a Světlana Hrdličková (Sdružení SNK ED a Sportovci Boskovice), místo níž složil slib zastupitele František Jimramovský.