„Je to skvělé, mám z toho velkou radost," reagovala na úspěch boskovická místostarostka Jaromíra Vítková. Podle ní Boskovice krajské kolo vyhrály v minulosti už několikrát. „Do soutěže se hlásíme skoro každý rok. V posledních letech je za krajské vítězství odměna sto tisíc korun, příslib této částky tak máme i letos. K tomu přidá město stejnou částku a investujeme ji do další obnovy městské památkové zóny," přiblížila místostarostka.

Soutěž je součástí Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. „Z programu každoročně dostáváme určitou částku na obnovu naší památkové zóny," dodala Vítková. Podle ní loni investovali do opravy fasády radnice v dvorním traktu, obnovy historické výmalby v zasedací místnosti radnice, úprav v budově rezidence na Hradní ulici a přispěli dvěma soukromým vlastníkům domů v židovské čtvrti na opravu fasády a výměnu oken.

„Soutěž je určena pro městské památkové rezervace a zóny, tedy historická jádra měst s dochovanými budovami a městskou infrastrukturou bez výrazněji rušivých novodobých stavebních zásahů. Jejím cílem je ochrana těchto historicky cenných městských souborů," přiblížila Markéta Reedová, generální ředitelka Centra pro regionální rozvoj, které je jedním z vyhlašovatelů soutěže. V celé České republice se do dvacátého ročníku soutěže přihlásilo jednapadesát městských památkových zón a rezervací.

Hodnoticí komise stráví ve městech několik hodin. „Komise sleduje nejen samotnou památkovou péči o chráněné objekty, ale i přístup města k ochraně jeho historického kulturního dědictví. Důležitá je i celková koncepce či péče o obyvatele a návštěvníky města," doplnila Reedová.

Celostátní komise v březnu zúží výběr ze čtrnácti krajských vítězů na tři finalisty. Celkový vítěz bude vyhlášen osmnáctého dubna u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel.