Proto se na boskovické čistírně plánují úpravy. „V optimistické variantě by se práce mohly zahájit v roce 2021,“ uvedla mluvčí Vodárenské akciové společnosti Iva Librová. Výstavba potrvá asi rok a půl. 

Rekonstrukce se bude týkat především zvýšení látkové a hydraulické kapacity, aby stíhala veškeré požadavky rozrůstajícího se města. Zároveň se stále zpřísňuje legislativa ohledně zpracování a vypouštění odpadních vod do těch povrchových a do kanalizací.

Předpokládané náklady se pohybují okolo sedmdesáti milionů korun. "Víc než šedesát procent z částky uhradí státní fond životního prostředí," řekl tajemník Svazku vodovodů a kanalizací Petr Tioka. Starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek Deníku dříve uvedl, že upravená čistírna by mohla zpracovat asi o polovinu odpadních vod víc než nyní.

V současnosti je vydáno stavební povolení a připravuje se zadávací dokumentace pro výběr zhotovitele. Projekt připravuje Svazek vodovodů a kanalizací.

Boskovická čistírna funguje už patnáct let a za tu dobu se na ni napojila třeba nemocnice nebo místní část Mladkov. Je možné, že se k ní připojí další domy a průmyslové objekty, ve městě se totiž počítá s další rozsáhlou výstavbou.

MAGDA DUHONSKÁ