Střed Boskovic je obložený stánky řemeslníků, farmářů a dalších prodejců. Nabídka drtivé většiny restaurací láká na husí speciality. „Dali jsme si výtečnou husí pečínku. A samozřejmě pivo. Husa přece musí plavat. Byli jsme na zámku a teď procházíme jarmark. Výlet se nám moc povedl,“ usmívá se u Zámeckého skleníku Jiřina Poláková. Do Boskovic přijela s manželem a přáteli z Třebíčska. Z obce Okřešice.

O kus dál vyřezává ve stánku ze dřeva formy na cukroví František Slavík z Krumvíře. Společně s manželkou se tomuto řemeslu věnují už bezmála půl století. „Tuto práci jsme si zamilovali a provází nás celý život. Řemeslu se věnuje i syn,“ říká Marcela Slavíková.

Boskovické husí Slavnosti připomínají proslulost vykrmených boskovických hus. V minulosti byly vyhlášené mezi labužníky až na trzích ve Vídni.

Loni dvoudenní akci navštívilo třináct tisíc lidí a s podobnou účastí počítají Boskovičtí i nyní. „Připravili jsme dvě hudební scény, koncerty, folklórní vystoupení, divadlo i gastroshow. Místní restaurace se zapojily do soutěže o nejlepší husí pečínku. Husí speciality mohou lidé ochutnat i přímo v zámeckém parku. Akci doprovází výstava veteránů, historických strojů a drobného zvířectva,“ upřesňuje za pořadatele slavností Ivo Legner z Kulturních zařízení města Boskovice.

Příští rok už budou Husí slavnosti v Boskovicích s pořadovým číslem sedmnáct.