Kam se poděly dva obrazy a tři kresby významné meziválečné malířky a boskovické rodačky Vlasty Vostřebalové Fischerové? To je otázka, která nedá spát Dušanu Sušilovi z Boskovic. Ten díla zakoupil ještě v předrevoluční době, kdy pracoval jako vedoucí Galerie Sdruženého klubu pracujících.

Že město obrazy již dlouho nemá, vyšlo najevo teprve před třemi lety, kdy Moravská galerie Brno požádala o jejich zapůjčení na připravovanou výstavu. Hned se do toho vložila policie. Nikoho ale neobvinila a případ uzavřela jen jako přestupek.

Radnice však nedávno případ znovu otevřela. „Dostali jsme dopis od pana Sušila. Zpracujeme mu odpověď, ve které bude časový sled události. Do konce března prověříme možnost vymáhání škody," sdělil tajemník boskovické radnice David Škvařil. Protože věc ještě není uzavřená, bližší podrobnosti podle něj zatím nelze sdělit.

Blanenští kriminalisté si před časem nechali ocenit zmizelé obrazy od majitele boskovického bazaru Bohumila Vavříčka, který se zabývá obchodováním se starožitnostmi. Podle něj zmizelá díla neměla větší než čtyřtisícovou hodnotu. Podle znaleckých posudků brněnské Moravské galerie však byla jejich cena několikanásobně vyšší. „Na tuto skutečnost jsem upozornil policii. Ta na konci loňského roku požádala o nový posudek soudního znalce, který cenu obrazů ohodnotil na dvě stě dvacet tisíc korun," přiblížil Sušil.

Jenže policie případ už podruhé odložila. „Z toho důvodu, že výše škody byla sporná, nám státní zástupce vrátil případ k dalšímu prošetření. Soudní znalec sice určil, že cena je mnohem vyšší, případ jsme ale odložili. A to proto, že se nám nepovedlo dohledat ztracené obrazy ani odhalit pachatele. Pokud se ale objeví nové skutečnosti, třeba když se díla najdou, budeme se případem opět zabývat," uvedl mluvčí blanenské policie Petr Nečesánek. Upřesnil, že pokud bude chtít někdo obrazy prodat, policisté na to přijdou. Mají totiž databázi ukradených děl.

Sušil věří, že se jednou povede obrazy vypátrat. „Těší mě, že soudní znalec potvrdil cenu, kterou stanovili historici. S obrazy teď nebude lehké obchodovat a snadněji je půjde najít," dodal Sušil.

Ten díla koupil v osmdesátých letech za více než devět tisíc korun. Po roce 1990 se automaticky stala majetkem předchůdce dnešních Kulturních zařízení města Boskovice. Ztratila se při stěhování kulturního střediska ze sokolovny. „Chyba tehdy vznikla při inventarizaci majetku. Je špatně, že pouze podepsali seznam předmětů, ale fyzicky je nezkontrolovali," upozornil Sušil.

Ředitele Kulturních zařízení města Boskovice Oldřicha Kováře překvapilo, že se město bude ztracenými obrazy opět zabývat. „Myslel jsem si, že je to již uzavřené, protože policie případ dvakrát odložila," řekl Kovář.

Podle něj obrazy někdo nejspíš ukradl. „Přesouval se tehdy obrovský majetek a někdo toho zřejmě využil. Není náhoda, že zmizela všechna díla od jednoho autora," míní Kovář.

Ten kvůli ztrátě obrazů dostal od radnice desetitisícovou pokutu za to, že tehdy nedostatečné prováděl inventuru. Od té doby ale umělecká díla každoročně osobně kontroluje. Z každého střediska Kulturních zařízení města Boskovice dělá inventuru jeden člověk a nově i jeden zástupce města.

Bohumil Vavříček trvá na tom, že obrazy ocenil správně. „Posudek znalce a kupní cena jsou dvě rozdílné věci. Já jsem vycházel z odborného katalogu, který je sestavený na základě aktuálních cen děl na trhu. Když se obrazy draží někde v aukci, ten samý obraz může stát pár korun, ale i statisíce," uvedl Vavříček.