Po zákazu hazardu se v Boskovicích rozhodli pro další restrikci. „Pracovalo se na tom několik měsíců a já jsem ráda, že jsme toto opatření přijali. Mluvila jsem třeba s paní, která měla zkušenost, že se prodejci dokonce vydávali za pracovníky města," prohlásila místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Boskovice se tak přidaly k dalším městům, která prodejce vykázala ze svého území. V Blansku jim zavřeli dveře před dvěma lety. Tehdejší blanenský starosta Lubomír Toufar přijetí opatření vysvětloval snahou ochránit obyvatele před neetickými praktikami těchto obchodníků.

Na vjezdech do Boskovic se mají do konce března objevit cedule, které budou každého informovat, že je ve městě podomní a pochůzkový prodej zakázán. „Pokud by někdo zákaz nerespektoval, hrozí mu bloková pokuta pět tisíc, ve správním řízení až třicet tisíc korun," doplnil ředitel městských strážníků v Boskovicích David Krátký.

V nedávné době se na Blanensku objevili podvodníci vydávající se za pracovníky vodáren. „Tito lidé tvrdí, že proměřují průtok vody v kohoutcích. Za tuto službu a následné údajné zlepšení průtoku vody si inkasují peníze. Naši zaměstnanci žádná podobná měření neprovádějí," sdělila mluvčí Vodárenské akciové společnosti Iva Šebková. Policie případ eviduje, ale k žádnému novému zjištění zatím nedošla. „Neozval se nám totiž žádný poškozený. Případ nahlásily přímo vodárny," konstatoval mluvčí blanenské policie Petr Nečesánek.

Zakázat podomní prodej se v minulém volebním období snažil u boskovických zastupitelů prosadit Petr Hanáček z Boskovic. Do bytového domu, kde bydlí, se totiž dobývali dva obchodníci předstírající, že jdou kvůli elektroměrům. Společně se pak sami obyvatelé v bytovém domě rozhodli podomní prodej zakázat.

„Jsem rád, že zákaz prodeje nyní platí pro celé město. Ochrání se tím hlavně lidé, kteří tlaku a agresivnímu chování podomních prodejců snadno podlehnou," okomentoval Hanáček krok boskovické radnice.

Jeho iniciativy, aby zákaz platil v celém městě, se v roce 2013 chopil zastupitel Dušan Sušil. Tehdy ale radní vykázání podomního prodeje z Boskovic zavrhli. „Není to odmítnutí ochrany občanů, ale samotná vyhláška občany neochrání. Vydání vyhlášky není samospasitelné. V některých městech je kvůli ní městská policie zavalena podněty od lidí. Podvodníci od svých nájezdů ale stejně neustoupili," prohlásil na jednání zastupitelstva tehdejší starosta Jaroslav Dohnálek. A podobného názoru se stále drží. „Je to jedno z dalších módních populistických opatření, které stejně nic nevyřeší," řekl nyní.

Na úskalí zákazu tehdy upozorňovali také úředníci z boskovické radnice. „Než se celá záležitost dostane do fáze postihu, jsou podomní, případně pochůzkoví obchodníci pryč. Hrozí tedy vydání právního předpisu, který bude mít maximálně výstražný charakter," zdůraznili. Jaromíra Vítková o těchto upozorněních ví, přesto si myslí, že současné vedení města udělalo správné rozhodnutí. „Každý krok, který město v tomto směru udělá, je správný. Žádný ale není stoprocentní," je přesvědčená místostarostka.

MAREK OSOUCH