Město bude žádat o dotaci. Ta by podle místostarosty Lukáše Holíka mohla pokrýt až pětaosmdesát procent nákladů. Celkový odhad investice je kolem sedmdesáti milionů korun. „Dotační titul by měl být vyhlášený začátkem příštího roku. Do té doby chceme zvládnout veškerou administrativu, abychom byli připravení. Je to další krok k revitalizaci tohoto krásného místa. Pracujeme s tím, že projekt budeme muset rozšířit, abychom se shodli s památkáři. Myslím ale, že je to na dobré cestě. Pokud dotaci získáme, pak by se obnova parku mohla rozjet příští rok na podzim po Husích slavnostech. Ale to je v tuto chvíli zatím jen růžový sen," poznamenal Holík.

Při obnově parku město počítá s odstraněním zchátralých stavebních prvků a nekoncepčních nebo přestárlých výsadeb. Chce reagovat na současné potřeby návštěvníků parku, ale přitom zásadně neměnit jeho charakter. „Obnovy se dočkají mlatové plochy i dlážděná místa kolem budovy Zámeckého skleníku, která budou složit jako zahrádka restaurace s hudebním altánem. Počítá se plochami pro děti a mládež nebo prostranstvím, kde bude umístěný venkovní gril s posezením. Celková revitalizace parku řeší také vodní prvky, mobiliář, lehací plochy, odpadkové koše, stojany na kola a oplocení," informovali veřejnost boskovičtí úředníci.

Bagry na I/43 u Sebranic. Okružní křižovatka roste před očima.
Bagry na I/43 u Sebranic. Okružní křižovatka roste před očima

Zmíněný park při návštěvě Boskovic ráda navštěvuje například Gabriela Polívková. Vyhovuje jí klid, přírodní kulisy a příjemná pěší dostupnost z centra. „Myslím si, že park je udržovaný. Mně stačí v takové podobě jaké je. Lavičky tu jsou ve stínu i na slunci, trávníky udržované. Nic mi tu nechybí," řekla Deníku Rovnost žena.

V podobném duchu mluvil i další z návštěvníků parku, který si ho pamatuje ještě z dětství v období před poslední velkou úpravou. „Chodili jsme sem se školkou jako děti sbírat listy. Později pak do sousedního letního kina na koncerty. Prostředí je tu nádherné. Co bych změnil? Možná bych nechal udělat nějaké terénní úpravy a lepší cesty. Letní kino je po rekonstrukci nádherné a park je také pěkný. Jediné, co mi hodně vadí, jsou vandalové. Na nedaleké vyhlídce odhazují velké množství odpadků a v okolí sprejují. S tím by se mělo něco dělat," poznamenal muž, který si přál zůstat v anonymitě. Redakce ho zná.

Zdroj: Deník/Jan Charvát

O rozsáhlé obnově parku uvažovali Boskovičtí už zhruba před deseti lety. Z návrhů vybrali studii od ateliéru EA architekti. Tehdy se náklady na obnovu zelené plochy odhadovaly na částku přes dvanáct a později kolem patnácti milionů korun. Před třemi lety radnice se zmíněným ateliérem uzavřela smlouvu na vypracování projektové dokumentace, aby ji krátce poté po výměně vedení města vypověděla. „Důvod je pragmatický. Nemáme opravené letní kino, kde chceme s pracemi pokračovat a kdy je před námi několik velkých investičních výzev. Proto jsme odsouhlasili dohodu o zrušení smlouvy. Bude to bez sankcí. Nechat vypracovat projekt, který by byl nějakou dobu v šuplíku, nám nepřišlo smysluplné,“ uvedl tehdy starosta města Jaroslav Dohnálek.

Později zástupci dvanáctitisícového města rozhodli, že zmíněný ateliér EA architekti projektovou dokumentaci skutečně vypracuje. Podkladem pro zhotovení projektové dokumentace byla původní studie od ateliéru EA architekti. Původně město zvažovalo i jiné architekty. Ale průzkum trhu ukázal, že celková cena všech oslovených projekcí se započtením částky pro postoupení autorských práv byla vyšší než nabízená cena od kanceláře EA architekti.

O parku u Zámeckého skleníku
Park u Zámeckého skleníku byl založen po roce 1826 a prošel několika úpravami. Od poslední úpravy v letech 1976 a 1977 zůstává bez výraznějších zásahů a změn. V parku rostou i bezmála sto padesát let stará lípa a jinan dvoulaločný, které jsou památnými stromy. V roce 2002 se celkové rekonstrukce dočkala budova zámeckého skleníku a v roce 2005 před ní dělníci udělali dlážděnou plochu. V roce 2020 skončila rekonstrukce letního kina za 46 milionů korun. V roce 2021 byla provedena odborná inventarizace stromů a zeleně. Park je evidovaná kulturní památka, která je součástí městské památkové zóny. Zmíněnou plochu Boskovičtí každoročně využívají pro pořádání velkých společenských akcí. Patří k nim například Husí slavnosti, které na podzim pravidelně přilákají do druhého největšího města na Blanensku tisíce gurmánů.