Digitální vysílání má zajistit televizním divákům kvalitní podívanou. V Boskovicích je tomu naopak. Výsledky měření ve městě sevřeném mezi kopci hlásí minimální signál. 31. prosince by mělo skončit analogové vysílání ČT2, později i dalších televizních kanálů. Pokud televize nebo České radiokomunikace nezasáhnou, budou Boskovičtí odkázáni na kvalitní signál ze satelitů. Proto posílají stížnosti.

Nejčastěji si na boskovické radnici stěžovali lidé z ulic Hybešova a Květná. Kvalita dříve spuštěného Multiplexu 1 se podle nich zhoršila poté, co letos v říjnu přibyly Multiplexy 2 a 3. „Český telekomunikační úřad provedl v Boskovicích měření a to ukázalo, že průměrný příjem digitálního signálu je zhruba šestnáct procent,“ nelíbí se starostovi města Jaroslavu Dohnálkovi. Za město tedy napsal stížnost. Tu chce nyní znovu poslat Českým radiokomunikacím a televizím ČT, Prima a Nova. „Pokud se připojí i lidé snad se začne něco dít. Nemohu přece spoléhat na to, že si všichni Boskovičtí koupí satelit a vyřeší tento problém. Platí za televizi poplatky, tak by měli mít digitální signál jako diváci žijící všude jinde. Ten by měly České radiokomunikace alias televize zabezpečit,“ pokračoval Dohnálek.

To, že v Boskovicích není digitální signál téměř žádný, tvrdí i Vladimír Bílý, který se zabývá výstavbou a úpravou společných televizních antén. „Podle teoretických propočtů a map v Boskovicích digitální signál je. Skutečnost je ale jiná. Hlavním zdrojem signálu je totiž televizní vysílač Kojál, který je za kopcem. Až vypnou analogové vysílání z Čížovek, lidé budou odkázáni na satelity,“ nastínil Bílý s tím, že diváci v Boskovicích by si jinak neužili kvalitní vysílání ČT, Prima, Nova a dalších.

Potíže by vyřešilo pořízení dokrývače. Ten však platí televizní stanice a je na nich, zda a kde se je rozhodnou umístit. „Po České republice funguje padesát dokrývačů. Přestože mezi nimi je i Blansko, Boskovice chybí. Přitom jsou na tom z Blanenska nejhůř,“ míní Bílý. Podle něj někteří lidé problém s digitálním signálem mají a jiní ne v Letovicích či Adamově. V Rájci–Jestřebí je situace dobrá a problémy nejsou třeba ve Sloupě, který leží hned pod Kojálem.

Na adresu České televize dorazily z Boskovic pouze dvě upozornění. Za tamní tiskové oddělení to sdělil Štěpán Janda. „Při dokrytí sítě má nejdřív provést měření Český telekomunikační úřad. To se v Boskovicích stalo. Podle výsledků by bylo posílení sítě 1 vhodné. Nyní řešíme, zda dodat digitální převaděč, opakovač nebo problém řešit jinak. Obrátili jsme se na České radiokomunikace s návrhem společného postupu, aby byla naplněna podmínka úplné programové nabídky eventuálního digitálního dokrývače pro Boskovice,“ řekl Janda s tím, že vyjádření Českých radiokomunikací Česká televize očekává.

Stížnosti na nekvalitní digitální signál se hromadily také na blanenské radnici. „Upozornili jsme tedy za město Českou televizi. Ta pak potíže vyřešila tím, že na Olešnou dodala dokrývač,“ uvedl starosta Blanska Lubomír Toufar. Blanenským se podařilo ještě oddálit vypnutí analogového vysílání. ČT 1 i 2 by měly skončit do jednatřicátého ledna příštího roku.