„Festival se do Boskovic dostal díky hlavnímu pořadateli Jiřímu Pištělákovi, který má rodinu v Letovicích. Když hledal příhodné místo pro jeho pořádání, prostředí a atmosféra boskovického zámku a skleníku ho oslovila natolik, že bylo rozhodnuto. Volba to byla určitě dobrá, protože atmosféra festivalu je na něm právě to nejlepší,“ uvedl ředitel Kulturních zařízení města Boskovice Oldřich Kovář.

Podle něj je Iberica každý rok jednou z nejdůležitějších kulturních událostí v Boskovicích. Část programu se odehraje také v Praze a v Brně a Boskovice se vedle těchto dvou měst objevují v desítkách reklam a zpráv jako centrum dění festivalu.

„Hlavní část celého programu se odehraje u nás. V kině Panorama budou filmové projekce a návštěvníci festivalu budou moct chodit na kurzy flamenka, salsy, kytary a další,“ řekl Kovář.

V České republice je festival tohoto typu ojedinělou akcí. Také hosté jsou díky známostem pořadatelů, z nichž někteří ve Španělsku žili, velmi zajímaví. „My bychom si takové osobnosti sami nikdy nemohli dovolit pozvat, takže jsme velice rádi, že můžeme festival alespoň hostit a podílet se na něm,“ řekl Kovář. Festival završí v sobotu na boskovickém zámku velkolepý galakoncert, na kterém se představí všechny jeho hvězdy.

ONDŘEJ BACÍK